ČR se prý bojí Ruska, nechce se stát obětí jeho odvety

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká republika se nechce stát terčem hypotetických odvetných silových akcí Moskvy, a proto podle ruského novináře odmítla plány rozmístit na svém území prvky amerického protiraketového štítu.

Řekl to ruské agentuře RIA Novosti Igor Korotčenko, šéfredaktor vlivného ruského armádního časopisu Národní obrana. Vyzval zároveň k navázání přímého dialogu s evropskou veřejností, s jehož pomocí by bylo možné plány NATO zmařit. 

"Česká vláda vzala očividně v úvahu nálady širokých vrstev veřejnosti, které se nechtějí stát rukojmím možných odvetných silových akcí ze strany Ruska," řekl Korotčenko, který je rovněž členem předsednictva Veřejné rady při ruském ministerstvu obrany, která v roce 2005 vznikla jako orgán občanské kontroly nad armádou. "Radar protiraketového systému je totiž jasným terčem odvetného úderu v případě hypotetického vojenského konfliktu." 

České odmítnutí umístit na svém území středisko včasného varování podle Korotčenka vyvolá změny v konfiguraci systému protiraketové obrany. "Lze očekávat vytvoření mobilních námořních základen vybavených prvky protiraketové obrany, a to jak na jižním křídle v Bulharsku a Rumunsku, tak i na severu v Norsku," dodal.

"Přímý dialog" s evropskou veřejností

Za nezbytné nyní Korotčenko považuje navázat přímý dialog s evropskou veřejností. "Je třeba maximálně využít metod veřejné diplomacie a navázat přímý dialog s nevládními středisky v Evropě, s konstruktivně naladěnými frakcemi Evropského parlamentu, se společenskými a ekologickými hnutími, aby byla společnými silami vytvořena atmosféra, v níž nebude možné, aby se klíčové otázky evropské bezpečnosti staly předmětem kupčení politických a vojenských funkcionářů NATO," soudí Korotčenko. 

RIA Novosti informovala o středečním prohlášení mluvčího amerického ministerstva zahraničí Marka Tonera, který české rozhodnutí komentoval. "Češi jako členové NATO v Lisabonu schválili evropsko-americkou koncepci systému protiraketové obrany a vyjádřili přání se jí zúčastnit. Nezávisle na tom český ministr obrany Vondra oznámil, že Česko se nezapojí do odděleného systému, který je znám jako systém vzájemného včasného varování," řekl podle RIA Toner. 

"Směšovat tyto dvě otázky nelze. Češi jako spojenci v NATO podporují evropskou protiraketovou obranu, ale odmítli u sebe rozmístit prvky odděleného dvoustranného systému. Je to pochopitelně jejich rozhodnutí," dodal Toner, který s dalšími dotazy odkázal novináře na české úřady.

Tagy: Rusko USA Česko rakety

Zdroje: ČTK