ČR by podle USA měla zvýšit počet trestů vězení za obchod s lidmi

- Aktuality autor: red

Česká republika by měla zvýšit počet lidí odsouzených do vězení za obchodování s lidmi, ať za účelem prostituce, nebo nucené práce. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničních věcí ve své pravidelné výroční zprávě věnované tomuto problému.

Česko nicméně podle zprávy patří mezi země, které plní minimální požadavky pro eliminaci těchto zločinných praktik, kterým se přezdívá moderní otroctví.

"Vláda upravila trestní zákoník tak, aby zvýšila maximální trest za obchodování s lidmi z 15 na 16 let vězení, a nadále poskytovala vynikající ochranu a pomoc jeho obětem, jak v České republice, tak v zemích jejich původu," stojí ve zprávě.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že česká policie loni vedla 47 vyšetřování týkajících se obchodování s lidmi oproti 81 v roce 2008. Tři tyto případy se týkaly nucené práce. Soudy v případech obchodování s lidmi potrestaly 83 lidí, zatímco o rok dříve 64. Podle amerického ministerstva se ale snížil počet osob, které dostaly trest vězení. V roce 2009 jich bylo 23 procent, zatímco předloni 28 procent.

Zpráva dále uvádí, že vláda i loni vyvíjela velké úsilí o ochranu a pomoc obětem obchodování s lidmi. Úřady tak v roce 2009 stejně jako předloni rozpoznaly 13 obětí tohoto zločinu, jež pak předal do další péče neziskovým organizacím. V osmi případech šlo o oběti nucené práce a v pěti případech o osoby nucené k prostituci. Česko také nadále provozovalo svůj Program podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi, jenž poskytuje dlouhodobou i krátkodobou pomoc jak zahraničním, tak domácím obětem.

Česko je podle zprávy tranzitní i cílovou zemí obchodu s lidmi i zemí, odkud pocházejí jeho oběti. K prostituci jsou tu nuceny ženy z České republiky, Slovenska, Ruska, Rumunska, Bulharska, Vietnamu, Mongolska a Brazílie. Ženy z těchto zemí jsou přes Česko také převáženy například do Rakouska, Německa anebo Švýcarska. Mnoho obětí prostituce z České republiky je romského původu. Oběťmi nucené práce jsou v Česku lidé z Ruska, Ukrajiny, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Rumunska, Vietnamu, Mongolska, Thajska a Bělorusko. Naopak Češi jsou podle zprávy nuceni k práci v Británii.

Podle údajů amerického ministerstva zahraničních věcí se problém moderního otroctví týká prakticky každé země světa. Jeho oběťmi nyní je kolem 12,3 milionu dospělých a dětí, z toho 56 procent představují ženy a dívky. Obrat obchodu s lidmi je 32 miliard dolarů ročně.

Tagy: USA prostituce

Zdroje: ČTK