Clintonová řešila v e-mailech tajné operace bezpilotních letounů

- Aktuality autor: pal

Dvě e-mailové zprávy, které poslala bývalá ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová, obsahovaly debatu o novinovém článku, který popisoval operace bezpilotních letounů. Ve zprávách byly také obsaženy utajované skutečnosti. 

Clintonová má co vysvětlovat. V e-mailech řešila tajné informace

Clintonová má co vysvětlovat. V e-mailech řešila tajné informace,zdroj: Profimedia.cz

Aféra okolo používání soukromého e-mailového účtu v době šéfování americké diplomacii by mohla mít vážné důsledky pro šance Clintonové v rozbíhající se kampani před prezidentskými volbami v příštím roce.

Republikáni počínání Clintonové vykládají jako důkaz, že si ohledně státních tajemství počínala přinejmenším nedbale, anebo ještě hůře.

Kandidátka na prezidentku předala některé zprávy FBI

Clintonová tento týden souhlasila s předáním soukromého serveru do rukou FBI. V pondělí generální inspektor 17 zpravodajských agentur Kongresu řekl, že dva ze 40 e-mailů v náhodném vzorku z 30 tisíc e-mailů Clintonové, které dalo ministerstvo zahraničí přezkoumat, obsahovaly informace označované za přísně tajné.

Tyto dva e-maily byly podle zmíněných zdrojů utajeny po konzultacích s CIA.

Představitelé, kteří hovořili s AP pod podmínkou anonymity, působí ve zpravodajských službách. Nechtěli zacházet do detailů ohledně obsahu e-mailů vzhledem k utajení.

Uvedli však, že sama Clintonová nepředávala citlivé informace a že nic v e-mailech nepůsobí jako jasný odkaz na odposlechy či jiné důvěrné metody zpravodajské práce.

Diskusi o utajovaných informacích spustil novinový článek

Výměna názorů na operace bezpilotních strojů začíná podle těchto představitelů kopií novinářského článku o tomto programu CIA, zaměřeném proti teroristům v Pákistánu i jinde. Ačkoliv je program tajný, dobře se o něm ví a často se o něm mluví.

Kopie článku obsahuje narážky na tajné informace a poradce Clintonové věc podává způsobem, který by mohl být chápán jako potvrzení. Nicméně někteří zpravodajci e-mail charakterizovali jako nejasný.

Druhý e-mail, vyhodnocovaný generálním inspektorem zpravodajské komunity Charlesem McCulloughem, vypadá podezřeleji. Ve zprávě sice "neuniklo" nic z utajovaných dokumentů, avšak podle zmíněných zdrojů se názory lišily: někteří experti mínili, že by e-mail mohl nesprávně odkazovat k vysoce utajovaným materiálům, zatímco další se domnívali, že jde o klasický případ situace, kdy různí lidé různými cestami dospějí ke shodným zjištěním.

E-maily s tajnými informacemi byly zjištěny náhodou

Tyto e-maily vyšly najevo poté, co senátor Chuck Grassley oznámil, že inspektor McCullough našel čtyři "přísně tajné" e-maily na serveru, který Clintonová jako ministryně používala.

Dva z e-mailů byly předány ministerstvu zahraničí k vyhodnocení, ale další dva byly podle senátora skutečně "Top Secret".

Mluvčí Clintonové Jennifer Palmieriová zdůraznila, že Clintonová směla používat vlastní e-mailový účet a že pro utajované záležitosti používala vládní e-mail, stejně jako většina diplomatů.

Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že ještě není jasné, zda sporné materiály mají být vůbec považovány za utajované.

Clintonová čelí především ze strany republikánské opozice kritice za možné ohrožení národní bezpečnosti. Z používání soukromého e-mailového účtu se stala velká otázka v prezidentské kampani.

Clintonová uvedla, že smazala asi polovičku z 60.000 e-mailů, které rozeslala během svého působení v čele diplomacie, protože je považovala za soukromé.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika americké prezidentské volby 2016

Zdroje: ČTK