Církev odmítá sloužit lidem, kteří jí neplatí církevní daň

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Katolická církev v Německu odmítá poskytovat církevní pohřby a jiné obřady lidem, kteří neplatí církevní daň. Rozhodnutí německým biskupům posvětil i Vatikán. 

Církevní daň v Německu (ilustrační foto).

Církevní daň v Německu (ilustrační foto).,zdroj: fotocent.de

Církve v Německu žijí z výnosu speciální církevní daně. Tu platí lidé, kteří se k nějaké konfesi přihlásí. Pokud na místním finančním úřadě prohlásí, že svou církev opouštějí, jsou nadále placení daně zproštěni. Sazba této daně tvoří osm nebo devět procent z odvodu daně z příjmu fyzických osob. 

Římskokatolická církev přitom v posledních letech přišla o mnoho svých "oveček". Nejvíc odchodů, více než 180.000, zaznamenala v roce 2010, kdy vrcholil skandál kolem pedofilních kněží. 

Němečtí biskupové ve zvláštním dekretu odchody z církve označili za "vážné pochybení" a sestavili dlouhý seznam církevních činností, z nichž by měli být neplatiči církevní daně vyloučeni. 

"Tímto dekretem dáváme najevo, že církev nelze opustit jen částečně," uvedla v prohlášení biskupská konference. "Není možné oddělovat církevní duchovní komunitu od církve jako instituce," prohlásili kněží. 

Podle oficiálních statistik katolická církev díky dani v roce 2010 získala pět miliard eur (124 miliard korun), protestantské církve 4,3 miliardy. 

Němečtí biskupové připustili, že v minulosti nebylo dostatečně důrazně vysvětlováno, jaké důsledky může opuštění církve mít. Někteří katolíci přitom zůstávají aktivními ve svých farnostech a jsou jim poskytovány církevní pohřby, i když předtím neplatili církevní daň. 

Tagy: daně Německo církev

Zdroje: ČTK