Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Církev nechce miliardy zadarmo. Tohle pro vás může vykonat

Církev nechce miliardy zadarmo. Tohle pro vás může vykonat
zdroj: Mediafax

Kardinál, předseda České biskupské konference a arcibiskup pražský Dominik Duka v rozhovoru pro Katolický týdeník řekl v souvislosti s církevními restitucemi, že by Katolická církev měla být více otevřená společnosti a akcentovat službu společnosti ve formě charity a v oblastech, kde to stát dobře neumí. Katoličtí laici i politici katolického vyznání s ním souhlasí a sami navrhují, na co by se měla církev zaměřit.

„Církev rovněž bude muset být otevřenější. A to nejen ve vztahu kléru a laiků, ale vůči celé společnosti. V naší zemi i církvi musíme vytvořit prostředí spolupráce v duchu služby společnosti. Je to především služba duchovní, ale církev nemluví jen o spáse duší, nýbrž i o spáse člověka. Ruku v ruce s bohoslužebnou formou a hlásáním evangelia jde tedy charitní služba! Máme v této oblasti pomáhat společnosti především tam, kde to stát tak dobře neumí,“ řekl Duka v rozhovoru. Oslovení politici i katoličtí laici s arcibiskupem Dukou souhlasí a navrhují, na co by se měla církev nově zaměřit.

Ochrana nenarozeného života

„Otec arcibiskup má samozřejmě pravdu. Církev slouží společnosti již dva tisíce let a měla by sloužit i nadále. Církevní restituce jsou v zájmu všech občanů. Co bylo ukradeno, se má vrátit a podle nálezu Ústavního soudu se církve mohly bránit soudně, což by neprospělo nikomu.

Církev by podle mě měla pokračovat v dosavadní službě pro společnost, ale měla by více akcentovat ochranu nenarozeného života. Nenarozené děti jsou nejvíce bezbrannými lidskými jedinci, kteří si zaslouží zastání. Čili církev zde může působit mnohem více v osvětové činnosti, podpoře například různých poraden či zařízení, která mohou pomáhat matkám, které si rozmyslí potrat a své dítě si ponechají. Ty potřebují pomoc a církev na to může vynaložit své prostředky. Může materiálně podpořit i angažované občany a občanské iniciativy hájící přirozené právo na život,“ řekl ředitel Občanského institutu a poradce premiéra pro lidská práva Roman Joch.