Dnes je sobota 23. ledna 2021., Svátek má Zdeněk
Počasí dnes 3°C Občasný déšť se sněhem

Cinknutá losovačka aneb jak naštvat EU a přijít o miliardy

Cinknutá losovačka aneb jak naštvat EU a přijít o miliardy
zdroj: Mediafax

Karlovarská losovačka nebyla nic ve srovnáním s upgradovanou královehradeckou, jejíž zákulisí nyní odhalují detektivové z protikorupční policie. Neznámým pachatelům se podařilo „cinknout“ losovací software veřejných zakázek a zmanipulovat tak výběrová řízení za 2 miliardy korun.

Podstatnou skutečností je ovšem to, že z 50 procent bylo při realizaci většinou stavebních projektů čerpáno z peněz evropských fondů. České republice tak nyní hrozí mezinárodní blamáž a riziko, že bude muset tyto peníze vrátit.

K soudu se velmi pravděpodobně odvolají i firmy, které se zúčastnily zmanipulovaného výběrového řízení a náklady na vyrovnání se tak ještě zvednou. Podle dosavadního šetření ÚOKFK měla být od začátku roku 2011 při zadávání několika desítek veřejných zakázek použita tři elektronická losovací zařízení, která však nepracovala na principu náhodného výběru.

Předběžným znaleckým zkoumáním bylo zjištěno, že všechna losovací zařízení (notebooky), která kriminalisté zajistili, umožňovala předem stanovit, kteří zájemci budou vylosováni, přičemž bezprostředně po skončení „losování" došlo k automatickému odstranění elektronických dat o jeho průběhu. Průběh losování tak nelze zpětně ověřit.

Celý článek naleznete na ParlamentníListy.cz

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma