Dnes je sobota 13. července 2024., Svátek má Markéta
Počasí dnes 24°C Oblačno

Čína řeší nedostatek elektřiny, proto nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu

Čína řeší nedostatek elektřiny, proto nařídila uhelným dolům zvýšit těžbu
Elektrárna na jihu Číny. Čína pokrývá hlavní část své spotřeby energie těžbou uhlí | zdroj: Profimedia

Čína nařídila uhelným dolům kvůli nedostatku elektřiny zvýšit těžbu. Informuje o tom server BBC.

S výpadky proudu se v Číně v posledních týdnech potýkají miliony domácností a firem. Čína pokrývá hlavní část své spotřeby energie těžbou uhlí. Poptávka po energii se nyní zvyšuje díky oživování ekonomiky po pandemii.

Podle čínské zpravodajské agentury Caixin slíbily zvýšit produkci tři největší uhelné regiony v zemi. Severočínský region Vnitřní Mongolsko podle zdrojů agentury Reuters oznámil, že více než 70 dolů zvýší roční těžební kapacitu téměř o 100 milionů tun. To odpovídá skoro třem procentům celkové spotřeby tepla v Číně. Oblast je druhým největším producentem uhlí v zemi.

Krok představuje zatím poslední pokus úřadů o zvýšení dodávek uhlí, protože ceny dosáhly rekordních hodnot a nedostatek elektřiny přinutil energetické firmy energii ve velkých částech země přidělovat.

Minulý týden čínská státní plánovací komise pro rozvoj a reformy vyzvala těžební společnosti a energetické firmy, aby podepsaly nové dohody, a pomohly tak problém vyřešit.

Série výpadků elektřiny přiměla od minulého měsíce některé továrny omezit výrobu nebo zcela zastavit provoz. Obzvláště tvrdě byla zasažena výrobní centra na severovýchodě Číny.

Obavy o nedostatek energie se v poslední době šíří i v Evropě a v Indii. Evropští spotřebitelé se kvůli prudce rostoucím velkoobchodním cenám obávají vysokých účtů za elektřinu.

Na pokraji nebývalé energetické krize se ocitla Indie. Dodavatelům energií v této zemi se daří jen s obtížemi zajistit dostatek uhlí, které by uspokojilo rostoucí poptávku po elektřině.

Zdroje: