'Cikán nebo Rusák? Tak to tě neobsloužím'

KOMENTÁŘ - Aktuality autor: Alina Holušová

Nejsme zrovna nejtolerantnější národ na světě. Vadí nám takřka všechno a všichni, už se dokonce nedá mluvit o xenofobii jako spíš o všehofobii. Vadí nám Slováci ("oddělili se, ale hromadně k nám lezou a ještě odmítají mluvit česky"), vadí nám Němci ("fašounský národ, co je podezřele příliš bohatý"), samozřejmě nám vadí Rusové (každý si domyslí) a Romové (raději ani nemluvit). Ubránit se nevraživým pocitům nedokážeme ani ve sféře služeb, kde by teoreticky měla vládnout zdvořilost nebo alespoň obchodní přetvářka. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Případů diskriminace spotřebitelů sice na první pohled není nijak mnoho, za první pololetí jich Česká obchodní inspekce eviduje 19, smutné ale je, že se vůbec vyskytují. Mezi diskriminovanými jsou klasicky Romové, což už můžeme brát v podstatě jako historickou záležitost. Realitní kanceláře jim například ve čtyřech případech určily omezující podmínky ("co kdyby vytrhali parkety!") a v jednom případě jim prodávající dokonce zakázal vstoupit do provozovny ("určitě sem přišli…, však vy víte").

Kromě odporu s historickými kořeny ale česká společnost podléhá i módním trendům. ČOI tak letos zaznamenala problémy s chováním k ruským zákazníkům. Postoj "co Rusák, to tankista" sice už máme tak nějak v krvi, zato na ruskou anexi Krymu a turistické aktivity ruské armády na východě Ukrajiny si budeme muset zase chvíli zvykat.

Inspektoři z ČOI odhalili dva případy diskriminace ruských zákazníků a v obou šlo o ubytovací zařízení, jejichž provozovatelé odmítli Rusy ubytovat kvůli východoukrajinské krizi.

"Trvalým problémem je zejména diskriminační jednání, kterého se dopouštějí někteří prodávající vůči zahraničním návštěvníkům, ať se jedná o tzv. servisní přirážky, nebo dvojí ceny za stejné plnění. Kazí tím dobré jméno všem poctivým podnikatelům i pověst České republiky ve světě," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Takových případů zaznamenali inspektoři v průběhu prvních šesti měsíců letošního roku hned šest.  

Nevadí nám ale jen národy či rasy, problém míváme například i s věkem. Věkovou diskriminaci zjistila ČOI ve čtyřech případech. Pořadatelé například uvalili zákaz vstupu na předváděcí akci pro lidi mladší 18 let, aniž by k tomu měli nějaký legitimní důvod. Inspektoři krom toho prokázali i další praktiky, jako třeba stanovení věkového rozpětí pro spotřebitelskou půjčku.

ČOI během prvních šesti měsíců uskutečnila celkem 690 kontrol, kromě diskriminace zaznamenala i další pochybení. Inspektoři rozdali pokuty dohromady ve výši 705 tisíc korun, z toho 470 tisíc bylo právě za diskriminaci.

Nejvíce se problém diskriminačního chování ve sféře služeb týká Prahy a Středočeského kraje, objevila se ale i na Ústecku a Liberecku. Diskriminace sice není podle ČOI na našem trhu zvlášť častým jevem, zarážející ale je, že k ní ve službách, kde má vládnout alespoň profesní slušnost, vůbec dochází. 

Tagy: Česko diskriminace služby ČR lidská práva ČOI česká obchodní inspekce rasimus

Zdroje: ČTK,Vlastní