Cigaretoví mafiáni okradli stát na daních o 253 milionů

- Aktuality autor: Alina Holušová

Policie obvinila šestici cigaretových mafiánů, které tento týden zadrželo daňové komando Kobra, z krácení na daních. Podvodníci prostřednictvím fiktivních obchodů s cigaretami, které měly mířit do Polska, Maďarska a na Slovensko, připravili stát o 253 milionů korun. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Skupina obviněných (ve věku 29 až 59 let) odstartovala své "cigaretové podnikání" v roce 2011. Deklarovala dovoz cigaret z Česka do některých unijních států, aniž by k němu skutečně došlo. K usnadnění svého fiktivního obchodování, jehož celkovou hodnotu policie odhaduje na 1,2 miliardy korun, podvodníci založili několik firem. Některé z nich řídili sami, do jiných nasadili bílé koně.

"Fiktivním dodáním do jiného členského státu EU se vlastně očistilo zboží od DPH a na jedné krabičce tato skupina ušetřila 12 až 14 korun podle druhu značky," upřesnil zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žezulka.

Kvůli cigaretové mafii Kobra uspořádala rozsáhlou razii, která trvala několik dní. Zúčastnilo se jí 600 členů daňového útvaru a zatčeno bylo celkem 15 lidí. Šestice obviněných je stíhaná na svobodě. 

Tagy: Česko organizovaný zločin ČR daňové úniky policie ČR daňová Kobra krácení daní nezdaněné cigarety nezdaněný alkohol

Zdroje: ČTK