Funkce kill-switch zablokuje telefon na dálku, nově bude pro Android a Windows

- Zprávy autor: Šárka Novotná

Operační systémy pro chytré telefony Android od Googlu a Windows od Microsoftu budou mít funkci kill-switch. Ta má zabránit krádežím mobilních telefonů. Díky ní může majitel telefon na dálku zablokovat. Krádež tak bude pro zloděje zbytečná.

Dva největší výrobci mobilních telefonů, tedy americký Apple a jihokorejský Samsung Electronics, už tuto funkci v některých svých přístrojích nabízejí. 

Úřady tlačí na technologické společnosti, aby podnikly kroky, které by krádeže telefonů mohly pomoci omezit. Podle jejich názoru by právě funkce kill-switch toto mohla řešit. Že se k Applu a Samsungu přidává i Google a Microsoft znamená, že tato funkce bude nyní součástí tří nejpoužívanějších operačních systémů na světě. 

Krádeže chytrých telefonů jsou po celém světě velkým problémem. Podle amerických úřadů bylo jen loni v USA ukradeno 3,1 milionu mobilních přístrojů, což byl téměř dvojnásobek počtu ukradených přístrojů v roce 2012. S krádeží nebo ztrátou mobilního přístroje měl loni zkušenost jeden ze tří Evropanů. V Jižní Koreji pak krádeže mobilních přístrojů stouply mezi roky 2009 a 2012 pětinásobně. 

Úřady tvrdí, že funkce nazvaná aktivace zámku, kterou představil Apple u svých iPhonů s operačním systémem iOS 7 loni v září, pomohla krádeže telefonů výrazně snížit. Podle zprávy amerického prokurátora počet krádeží přístrojů Applu za prvních pět měsíců letošního roku klesl v New Yorku o 17 procent. Za šest měsíců od uvedení funkce do provozu pak krádeže iPhonů v Londýně klesly ve srovnání s předchozími šesti měsíci o 24 procent a v San Franciscu o 38 procent. Naopak krádeže dalších oblíbených mobilních přístrojů ve stejné době vzrostly. 

 

Tagy: krádež telefony

Zdroje: ČTK