Chybějící lékaře mohou částečně nahradit záchranáři

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Chybějící lékaře ve středočeských krajských nemocnicích by mohli částečně nahradit záchranáři. Deset anesteziologů je připraveno sloužit v nemocnicích v Kolíně a Kladně.

Po jednání vedení kraje a ředitelů nemocnic to řekl šéf krajské záchranné služby Martin Houdek. Z 828 lékařů krajských nemocnic jich podalo výpověď 143. 

Houdek uvedl, že dostal od hejtmana Davida Ratha (ČSSD) za úkol zjistit, jestli záchranné službě nepřebývají nějací anesteziologové. "Oni nám nepřebývají, ale podle prvních informací je tak deset anesteziologů včetně mě ochotno sloužit tam, kde bude potřeba," dodal. 

Nic nového a mimořádného

Podle Ratha by to pro mnohé záchranáře nebylo nic nového, protože už nyní slouží na částečný úvazek v různých nemocnicích. "Nebylo by to nic mimořádného, na přechodnou dobu by nám vypomohli," uvedl. 

Zopakoval, že hejtmanství chce, byť nestandardním způsobem a s použitím improvizací, zajistit ve svých zařízeních zdravotní péči. "Teď jsme na začátku dvouměsíční lhůty, modelujeme jednotlivé scénáře, co nastane a jakto budeme řešit po 1. březnu," poznamenal hejtman. 

Nemocnice lékaře zpět nepřilákají

V současnosti se podle něj shánějí noví lékaři a uvažuje se i o zahraničních modelech, kdy se anesteziolog na centrálním sále stará o několik pacientů zároveň. Současně se jedná s lékaři, zda by výpovědi nestáhli. Ředitel kolínské nemocnice Petr Chudomel ale přiznal, že vedení nemocnic jim nemůže nabídnout lepší podmínky. 

Lékaři odcházejí z kladenské, kolínské, příbramské a mladoboleslavské nemocnice. Jeden lékař podal výpověď i v benešovské nemocnici, ale ta podle vedení kraje nesouvisí s výzvou "Děkujeme, odcházíme". Komplikovaná personální situace je nyní na gynekologicko-porodnickém v Příbrami, na odděleních ARO, ortopedie a neurologie v Kladně a na interně, neurologii a ARO v Kolíně.

Další schůzka vedení kraje a nemocnic k situaci kolem odchodů lékařů se uskuteční 13. ledna.

Tagy: nemocnice záchranáři lékaři

Zdroje: ČTK