Chorvatsko a Slovinsko ustoupily. Pustily uprchlíky dál do Evropy

- Aktuality autor: roj

Poté, co musely stovky uprchlíků strávit v dešti a chladu noc na hranicích Chorvatska a Slovinska, obě země ustoupily a otevřely hranice. Trasa přes Slovinska je kolabuje od chvíle, kdy Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem plotem. 

Turecko je většinou první zastávkou syrských uprchlíků na cestě do Evropy. Výměnou za dohodu by si Evropská unie mohla dobrovolně vzít 200 tisíc běženců z táborů v Turecku, Jordánsku či Libanonu

Turecko je většinou první zastávkou syrských uprchlíků na cestě do Evropy. Výměnou za dohodu by si Evropská unie mohla dobrovolně vzít 200 tisíc běženců z táborů v Turecku, Jordánsku či Libanonu,zdroj: ThinkStock

Stovky migrantů pocházejících zejména z blízkovýchodních zemí strávily na chorvatsko-slovinské hranici noc na dnešek v dešti a chladu. Chorvatské úřady poslaly na hranice se Slovinskem vlak s uprchlíky navzdory oznámení Lublaně, že další osoby už nebudou přijaty.

Vlak, ve kterém bylo asi 1800 lidí, dorazil na hranici v časných hodinách. Chorvatská policie migranty nechala vystoupit, na druhé straně ale hranici střežila slovinská policie, která tam postavila zátarasy a snažila se zabránit uprchlíkům v hromadném vstupu.

Uprchlíci, mezi kterými jsou i ženy a děti, se pokoušeli najít způsob, jak se do Slovinska dostat. Místní úřady to ale povolily jen malým skupinkám. Z druhé strany přitom chorvatská policie běžencům bránila v tom, aby se vrátili zpátky.

Slovinská strana se nakonec odpoledne rozhodla všechny uprchlíky do země vpustit. Mluvčí ministerstva vnitra Vesna Mitričová podle agentury APA v této souvislosti sdělila, že úřady za dnešek počítají s příchodem více než 6000 lidí.

Podobné rozhodnutí pustit běžence do země přijaly i chorvatské úřady. Podle agentury AP se jich následně ze Srbska do Chorvatska nahrnulo několik tisíc.

Běženci začali využívat trasu přes Slovinsko poté, co Maďarsko v noci na sobotu uzavřelo svou zelenou hranici s Chorvatskem. Hranice Slovinska s Chorvatskem je vnější hranicí schengenského prostoru. Z tohoto důvodu chce Slovinsko všechny uprchlíky registrovat.

Omezená kapacita malého, dvoumilionového Slovinska při přepravě běženců působí starosti a podle všeho již dává za pravdu humanitárním organizacím, které varují, že tisíce uprchlíků kvůli tomu uvíznou nejen v Chorvatsku, ale i dále v Srbsku a Makedonii. Právě tyto země tvoří takzvaný balkánský koridor, jímž míří vlna migrantů ze zemí Blízkého východu do západoevropských států.

Jak dnes oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), v Srbsku je v současné době více než 10 tisíc migrantů, kteří tam zůstali uvězněni kvůli nejrůznějším omezením panujícím na hranicích zemí dále na západě Evropy. "Je to jak obrovská řeka lidí. Jestliže ji někde zastavíte, jinde dojde k záplavám. Právě to se nyní děje," uvedla mluvčí UNHCR Melita Šunjičová. "Máme nedostatek jídla, přikrývek, všeho," dodala.

Do země přitom budou nejspíš v příštích dnech neustále proudit další stovky migrantů. Sousední Makedonie totiž zaznamenala o víkendu opět obrovský nápor běženců. Od šesté hodiny večer v sobotu do šesté hodiny večer v neděli do země vstoupilo 10 tisíc uprchlíků, uvedla agentura AFP s odvoláním na humanitární pracovníky na hranicích. Nejvíce lidí prý přicházelo z Řecka zejména kolem půlnoci. Do Řecka se uprchlíci dostávají na člunech z Turecka.

Evropská unie nabídla Turecku, že si rozdělí 200 tisíc běženců z jeho táborů

List Financial Times v neděli napsal, že Evropská unie již připravuje další plán přerozdělení běženců: nyní jich má být 200 tisíc a pocházet mají z táborů v zemích jako Turecko, Jordánsko či Libanon. Brusel by prý návrh mohl představit v březnu 2016 v rámci reforem zaměřených na omezení přílivu běženců z Turecka a okolních zemí do Evropské unie. EU se již dříve dohodla na přerozdělení celkem 160 tisíc uprchlíků z Řecka a z Itálie.

Český premiér Bohuslav Sobotka zprávu o novém možném přerozdělení běženců komentoval slovy, že EU by se měla soustředit na již schválené programy. Poznamenal také, že do minulého čtvrtka se podařilo v rámci přerozdělování přesunout jen asi 19 migrantů z Itálie do Švédska.

Turecko, přes které běženci do Evropy míří, chce na zvládání migrační krize od EU další pěníze nad rámec tří miliard eur (81 miliard Kč) ročně, o kterých se nyní hovoří. Navíc požaduje, aby byla výše finančního příspěvku unie každoročně přezkoumána, uvedl turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Tagy: zahraničí Turecko Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK