ČEZ oznámil loňský zisk: 40,2 miliard korun

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Energetická společnost ČEZ dnes schválila dohodu o narovnání s Evropskou komisí (EK), podle níž by měla prodat některou ze svých uhelných elektráren. Firma uvedla, že se kloní k prodeji elektrárny Chvaletice. ČEZ také zveřejnil své výsledky za loňský rok, čistý zisk skupiny meziročně klesl o 1,5 procenta na 40,2 miliardy korun. Letos očekává pokles čistého zisku na 37 miliard korun.

ČEZ

ČEZ,zdroj: Archiv

Schválená dohoda by měla ukončit šetření EK, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny. Podle dokumentu by měla společnost prodat některou z elektráren Počerady, Chvaletice, nebo elektrárnu Tisová spolu s Mělníkem 3. Proti původnímu návrhu dohody už narovnání nenavrhuje k prodeji elektrárnu Dětmarovice. 

ČEZ na svých internetových stránkách označil za nejpravděpodobnější prodej Chvaletic. Nabídku na ni má od Energetického a průmyslového holding (EPH). ČEZ ale nevylučuje ani prodej Dětmarovic, přestože by taková transakce nesouvisela s šetřením EK. O Dětmarovice projevily zájem EPH, společnost BXR a havířovský Gascontrol. 

Hospodářské výsledky společnosti za loňský rok výrazně ovlivnil vývoj v Albánii, kde dceřiná firma ČEZ přišla o licenci. V Albánii Skupina ČEZ vykázala loni ztrátu 5,8 miliardy korun. Do budoucna už ale s žádnými ztrátami nepočítá, naopak by mohla něco získat v rámci arbitráže o odškodné za zmařenou investici. 

Výsledky loňského hospodaření ČEZ podle analytiků nepřekvapily a naplnily očekávání. Výhled pro letošní rok, kdy ČEZ počítá s poklesem čistého zisku o osm procent na 37 miliard korun, je ale podle analytiků nižší, než trh předpokládal. 

Výhled výroby

ČEZ loni v Česku zvýšil výrobu elektřiny o procento na 64 terawatthodin (TWh). Letos ale očekává pokles o šest procent na 60,5 TWh, především kvůli menší výrobě v uhelných elektrárnách. Mírně zvýšit by se naopak měla výroba v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. 

ČEZ se ale potýká s obtížným prostředím na evropských trzích, kde klesá cena elektřiny. Podle obchodního ředitele Alana Svobody se firma snaží zajišťovat proti poklesu cen prodejem elektřiny na delší dobu dopředu. ČEZ už prodal svou kapacitu na letošní rok a 54 procent kapacity na rok 2014. Průměrné ceny prodeje na letošek byly podle Svobody 51 eur za megawatthodinu, na příští rok mezi 49 a 50 eury. Současná cena ročního kontraktu elektřiny se na burze pohybuje kolem 41 eur za megawatthodinu. 

Generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš doplnil, že ČEZ je blízko dohody s uhelnou společností Czech Coal o dodávkách uhlí z dolu Vršany pro elektrárnu Počerady. Uvedl také, že za několik dní ČEZ zveřejní předběžné hodnocení nabídek uchazečů o dostavbu Temelína a začne s nimi vyjednávat o vylepšení těchto nabídek.

Tagy: ČEZ

Zdroje: ČTK