Je možné, že Klaus a Gašparovič si ještě vyznamenání udělí

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič by si ještě před koncem Klausova funkčního období mohli navzájem předat nejvyšší státní vyznamenání. Takovou možnost naznačil Gašparovič v úterý po svém setkání s Klausem během jeho návštěvy Slovenska.

Václav Klaus s Ivanem Gašparovičem

Václav Klaus s Ivanem Gašparovičem,zdroj: Mediafax

 "Stále platí to, co řekl slovenský prezident," řekl dnes v Bratislavě Gašparovičův mluvčí Marek Trubač. 

 O tom, že Klaus asi chystá udělení českého Řádu Bílého lva svému slovenskému kolegovi se podle několika dobře informovaných zdrojů hovořilo tuto středu na jednání české vlády. Možnost podobného kroku nevyloučil po dotazu ani český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Bude to taková výměna, aby každý měl radost," domnívá se. 

Oficiálně ale Hrad možnost vyznamenání pro slovenského prezidenta potvrdit nechtěl. "Nemám takové informace," prohlásil mluvčí Radim Ochvat. Ředitel politického odboru Hradu Ladislav Jakl v textové zprávě přímo uvedl, že informaci nevěří.

Jak si to poslat

Vyznamenání by Klaus mohl nechat poslat po českém velvyslanci v Bratislavě. Oba prezidenti by se ale mohli před koncem Klausova mandátu ještě jednou sejít, například na Moravě. 

Dosluhující český prezident Klaus tento týden v Bratislavě využil novinářský dotaz ohledně vyznamenání ke kritice médií. "My vnitřně (s Gašparovičem) cítíme, že bychom si možná takové vyznamenání zasloužili, ale nebudeme vám dělat nahrávku, abyste tuto věc zesměšňovali," řekl Klaus na společné tiskové konferenci s Gašparovičem

Podle informací si oba prezidenti původně měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením druhého mandátu 7. března. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal. V roce 2003 dostal vysoké slovenské státní vyznamenání tehdejší český prezident Václav Havel.

Tagy: státní vyznamenání

Zdroje: ČTK