Český voják se zranil při manévru vrtulníku v Afghánistánu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nadrotmistr české armády se ve středu lehce zranil při přistávacím manévru afghánského vrtulníku Mi-17 ve východoafghánské provincii Kunar. Podle zprávy generálního štábu české armády se nehoda stala během výcviku příslušníků afghánských vzdušných sil.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Voják byl přepraven k ošetření do vojenské nemocnice.

Na palubě afghánského vrtulníku byl v době nehody kromě afghánských vojáků chorvatský pilot a dva příslušníci českých ozbrojených sil z kábulského výcvikového a poradního týmu, který se podílí na výcviku leteckého a pozemního personálu afghánské armády. Český palubní operátor v hodnosti nadrotmistra, který byl při přistání zraněn, byl přepraven na vojenskou základnu v Bagramu k ošetření.

Ruské helikoptéry nepostradatelné

Nehodu na místě prošetřuje americký vyšetřovací tým.

Ruské dopravní vrtulníky Mi-17 nakoupily letos na jaře pro afghánskou armádu Spojené státy. Podle ruského tisku jde o necelou třicítku strojů. Park ruských helikoptér létajících v Afghánistánu se tak má rozšířit na téměř stovku strojů. Výcvik pilotů a provoz vrtulníků se financuje z příspěvků členských států aliance.

V afghánském horském terénu jsou helikoptéry nepostradatelné. Ruské stroje jsou v daných podmínkách pokládány za vhodnější i vzhledem k tomu, že afghánští piloti je dobře znají. Vrtulníky Mi-17 má ve výzbroji i americká a britská armáda.

Tagy: nehoda vrtulník

Zdroje: ČTK