Náklady a výdaje nemocnic loni stouply, nejvíc na léky a platy

- Aktuality autor: Danica Klein

Celkové náklady 190 českých a moravských nemocnic dosáhly loni 126,8 miliardy korun a proti roku předchozímu stouply o tři procenta.

Z toho nejvíc, o sedm procent, stouply výdaje za léky a o šest procent na platy. Celkové výnosy činily 127 miliard a stouply jako náklady o tři procenta, informují statistici na svém webu.

Záporný výsledek

Podíl platů na výdajích nemocnic loni stoupl z 43,1 na 44,6 procenta, podíl léků z 12 na 12,4 procenta. Letos lze očekávat ještě výraznější zvýšení tohoto podílu u platů, protože lékaři si v protestní odborové akci Děkujeme, odcházíme vybojovali měsíčně 5000 až 8000 korun navíc.

"Celkově nemocnice vykázaly k 31. prosinci 2010 kladný hospodářský výsledek 239 milionů. Ztrátou skončilo hospodaření 34 procent nemocnic, z nich 57 procent mělo ztrátu větší než deset milionů," uvádějí statistici.

Náklady 44 krajských a městských nemocnic - obchodních společností činily na konci roku 33,1 miliardy, výnosy 32,8 miliardy korun. Krajské a městské nemocnice - obchodní společnosti vykázaly ke konci roku 2010 záporný výsledek hospodaření minus 335 milionů korun.

Závazky se zvětšily

Závazky 190 nemocnic, tedy to, co měly zaplatit obchodním partnerům, byly loni vyšší než pohledávky, které měly u obchodních partnerů. Zatímco pohledávky nemocnic meziročně o pět procent klesly, jejich závazky se o čtyři procenta zvětšily.

Celkový objem závazků nemocnic se loni rovnal 16,2 miliardy korun, z toho 3,5 miliardy bylo po lhůtě splatnosti. Pohledávky činily 12,1 miliardy korun, z toho 1,5 miliardy po lhůtě splatnosti. Z toho krajské a městské nemocnice - akciové společnosti měly pohledávky 3,1 miliardy a závazky z obchodního styku 4,7 miliardy.

Tagy: nemocnice náklady růst léky finance platy výdaje

Zdroje: ČTK