Do týdne bude jasno o osudu koalice, dohodli se lídři vládních stran

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Koalice chce do týdne ukončit jednání o tom, zda spolu budou ODS, TOP 09 a VV pokračovat ve vládě. Po středečním jednání koaličních lídrů to řekli předsedové poslaneckých klubů všech tří vládních stran.

Obsazení kabinetu, o něž se dříve vedl největší spor, ale prý dosud neřešili. Pokračovali pouze v debatě o dodatku koaliční smlouvy, kterým VV podmiňují svou další účast v kabinetu. 

FAÚ zůstane pod Kalouskem, šéfa ale bud jmenovat vláda

Shoda se rýsuje mimo jiné v tom, že Finanční analytický útvar ministerstva financí, který se v minulých měsících angažoval v kauzách vládních politiků, by zůstal součástí úřadu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Jeho šéfa by ale nově jmenovala vláda a kontrolovala sněmovna. Vyplynulo to z vyjádření předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka a šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury

Prosadíme zdanění hazardu

Podle předsedkyně poslanců VV Karolíny Peake se koaliční lídři shodli také na tom, že jedním z klíčových úkolů vlády je prosadit zdanění hazardu. Právě tento bod patřil mezi hlavní požadavky, které chtěly VV doplnit do koaliční smlouvy. 

Vysocí představitelé vládních stran na několika uplynulých jednáních debatovali o vytvoření dodatku koaliční smlouvy, který stvrdí další vládní spolupráci. "Příští středu bychom se pokusili ten dodatek už uzavřít," řekla po jednání s koaličními partnery Peake. "Jestli toho budeme schopni, to si nejsem úplně jistá, protože té matérie je poměrně značná část," dodala.

Tagy: Vláda strany lídři

Zdroje: ČTK