Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Česko je premiant. Víte v čem?

Česko je premiant. Víte v čem?
Česká ekonomika se loni propadla nejvýrazněji za dobu samostatné České republiky, když hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 5,6 procenta. | zdroj: ThinkStock

Česko postupuje v ekonomických žebříčcích. V jednom je dokonce už druhým rokem na špici.

Německo je evropská jednička. Téměř ve všem.

Třeba ve fotbale. Anglický útočník Gary Lineker proslul nejen výstavními góly, ale také výrokem: "Fotbal je v podstatě jednoduchá hra – dvaadvacet hráčů se devadesát minut honí za míčem a nakonec vždycky vyhrají Němci."

A totéž se dá říct o ekonomice. Ta německá drtí konkurenci obdobně jako fotbalový "Die Mannschaft". 

Čas od času nicméně nastává pověstná výjimka z pravidla. A tak minulý týden němečtí šutéři prohráli s Brazilci a v hodnocení stability evropských ekonomik před německou mašinou jede Česko. V této disciplíně jsou Češi evropskými premianty.

Před Němci a tulipány

Žebříček stability států Evropské unie každoročně sestavuje společnost Allianz Euro Monitor. V hodnocení (PDF dole na stránce zde) za rok 2017 se Česko umístilo na první příčce s ratingem 82. O bod za sebou nechalo druhé Německo a o dva body třetí Nizozemsko.

Česko má tedy nejstabilnější ekonomiku ze zemí Evropské unie. Už druhý rok za sebou.

Co se pod pojmem stabilita skrývá? Je to stav, kdy (stabilně) roste národní produkt, kdy jsou stabilní ceny a kdy se nezaměstnanost drží na nízké úrovni. Allianz hodnotí stabilitu ekonomik každoročně a vychází při tom z dvaceti ukazatelů ve čtyřech oblastech: rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, produktivita, zaměstnanost a zahraniční dluh.

Česko se na první místo dostalo především díky dvěma posledním oblastem. Mezi unijními státy má nejnižší míru nezaměstnanosti. Koncem loňského roku byla na úrovni 2,3 procenta.

V postupu na první příčku a k tomu, aby se na ní udrželi, pomohl Čechům také růst produktivity. "Zatímco vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha evropských ekonomikách ruku v ruce se středním růstem produktivity, v České republice je to naopak. Počet zaměstnaných se loni zvýšil o procento, zatímco produktivita práce vyskočila o 2,7 procenta," řekl ke studii, jeden z jejích autorů, hlavní ekonom Allianz Michael Heise.

Není všechno zlato

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Tohle rčení se dá vztáhnout také na českou ekonomiku.

To, že je stabilní, ještě neznamená, že je nejvýkonnější. Stabilita je pouze předpoklad k tomu, aby mohla stabilně růst – samosebou pokud ji nesrazí globální krize. Obdobně jako jiné otevřené ekonomiky vůči ní nebude imunní.

Co víc, o stabilitu své ekonomiky se mohou připravit sami Češi. Ostatně, české ekonomice už začíná blikat červená kontrolka – zmíněná zpráva Allianz varuje před známkami přehřívající se ekonomiky. Upozorňuje na "utažený" pracovní trh, na kterém poptávka po pracovnících převyšuje jejich nabídku.

Důsledkem je růst mezd převyšující růst produktivity. Práce je pro zaměstnavatele čím dál nákladnější.

Přehřívání napomáhají vlády (minulá koaliční Sobotkova i současná jednobarevná Babišova), které vydatně přikládají pod kotel – zvyšují platy ve státním sektoru tempem, které výrazně převyšuje přírůstky produktivity, nafukují erár – přibírají nové státní zaměstnance, a tím prohlubují jejich nedostatek v soukromé sféře.

Loni i letos rostou nominální mzdy tempem sedmi až osmi procent (ve státním sektoru dosahuje růst deseti procent). Inflace je přitom lehce nad dvěma procenty a hrubý domácí produkt loni poskočil o 4,5 procenta.

"Jestliže nám poroste domácí produkt (letos a v příštím roce) reálně zhruba o tři procenta, tak zhruba o tolik by měly podle mě rozumně růst reálné mzdy… Poměr mezd by se neměl dramaticky vymykat výkonu ekonomiky," upozornil nedávno v ČT nejvyšší strážce měny a finančního trhu, generální guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Jak přikládat do kotle

Věc je jasná: Není možné pořád přikládat do kotle víc, než kolik stačí kotel spálit.

Obdobně ekonomiku nelze dlouho přehřívat, strmý růst platů a mezd není dlouhodobě udržitelný bez devastujících následků. Firmy zbavuje konkurenční schopnosti a zvyšuje inflaci (= znehodnocuje peníze), protože koupěschopnost obyvatel roste rychleji než ekonomika.

Z toho vychází jednoduché doporučení: Neládovat kamna, uměřeně přikládat a myslet na zadní kolečka – především splácet státní dluh (úroky z něj začnou brzy růst) a neuklidňovat tím, že jinde ho mají ještě vyšší. Jinak nad stabilním Českem můžeme udělat kříž.

Zdroje:
Vlastní