Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Česko bude mít novou vládu. Fialův kabinet se chystá na zítřejší jmenování

Česko bude mít novou vládu. Fialův kabinet se chystá na zítřejší jmenování
Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získají lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jmenováním prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech převezme v pátek vládu v Česku kabinet Petra Fialy.

Po zhruba třech a půl letech tak skončí menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, který od 11. listopadu vládne v demisi.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) se na spolupráci domluvily bezprostředně po říjnových volbách, koaliční smlouvu podepsali předsedové zastoupených stran o měsíc později 8. listopadu. Po dopoledním jmenování má kabinet v plánu první jednání ve Strakově akademii, Fiala pak ve zbytku odpoledne a v sobotu bude uvádět jednotlivé ministry do úřadů

Personální složení představil Fiala prezidentovi 17. listopadu, prezident bezprostředně poté oznámil, že má výhrady k jednomu z kandidátů. S adepty na ministerské posty se v Lánech postupně sešel a před týdnem oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského. Vyčetl mu nízkou kvalifikaci nebo vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Do končící vlády Zeman odmítal jmenovat kandidáty ČSSD Miroslava Pocheho a Michala Šmardu, ani jeden z nich se ministrem nestal.

Fiala na nominaci Lipavského trval a lídři stran vznikající vlády se shodli na nutnosti podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, aby byly jasně vymezeny ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů.

Po pondělní schůzce s hlavou státu však Fiala překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje ministry podle jeho návrhu, a to včetně Lipavského. Výjimkou bude v pátek kandidát na ministra zemědělství Zdeněk Nekula, který se nemůže jmenování zúčastnit kvůli izolaci způsobené nákazou covidem-19. Pověření řídit ministerstvo zemědělství dostane dočasně předseda lidovců Marian Jurečka.

Jmenování kabinetu v Lánech

Ve vládě obsadí šest postů občanští demokraté, tři získají lidovci a dvě místa TOP 09. Starostům připadla čtyři ministerská křesla, Pirátům tři. Oproti dosavadnímu kabinetu ANO a ČSSD vzniknou místa trojice členů vlády bez portfeje.

Koalice Spolu a Pirátů a STAN se rozhodly i s ohledem na předsednictví ČR v EU zřídit post ministra pro evropské záležitosti, obnovit funkci ministryně pro vědu, výzkum a inovace a zřídit ministra pro legislativu, který bude předsedat Legislativní radě vlády a dbát na kvalitu koaličních návrhů.

Jmenování kabinetu se nezvykle neuskuteční na Pražském hradě, ale v Lánech, kde od konce listopadu prezident pobývá po své měsíc a půl dlouhé hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po ceremoniálu zamíří ministři do Strakovy akademie, kde mají v plánu zhruba hodinové první jednání a tiskovou konferenci.

Poté začne Fiala uvádět ministry do úřadů. V pátek se na svých ministerstvech poprvé představí především místopředsedové vlády, ale také ministři financí, spravedlnosti a průmyslu. Další ministry bude Fiala uvádět v sobotu od 08:30, sérii uzavře odpolední uvedení ministrů bez portfeje a na úřadu vlády.

O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna, ve Sněmovně má většinu 108 hlasů. Do té doby plánuje dopracovat své programové prohlášení. V programové části koaliční smlouvy slibuje nová koalice například prosazení důchodové reformy, růst výdajů na obranu i na kulturu nebo pravidelnou valorizaci plateb do zdravotnictví za tzv. státní pojištěnce, tedy například děti, penzisty a nezaměstnané. Strany se zavázaly udržet učitelské platy nejméně na 130 procentech průměrné mzdy. Chtějí také obnovit „havlovskou“ zahraniční politiku zaměřenou na podporu demokracie, lidských práv a občanské společnosti.

Na kabinet čekají některá bezodkladná rozhodnutí, zejména ohledně boje s epidemií covidu-19. Bez žádosti vlády a jejího schválení poslanci přestane o Vánocích platit nouzový stav, kabinet tak musí rozhodnout, zda žádost do Sněmovny pošle. Fiala dnes řekl Právu, že tak učiní na prvním řádném zasedání ve středu 22. prosince.

Přepracovat se vláda chystá také státní rozpočet na příští rok. Podle kandidáta na ministra financí Zbyňka Stanjury zvládne předlohu přepracovat do šesti týdnů. Končící kabinet navrhl rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nastupující chce deficit snížit pod 300 miliard.

Zdroje: