Česká letiště budou muset projednávat velké investice s aerolinkami

- Aktuality autor: red

Provozovatelé tuzemských letišť budou muset s leteckými firmami, které z nich létají, projednávat své plány velkých investic. Půjde o akce, které si vyžádají náklady vyšší než 15 procent obratu letiště za předchozí rok.

To by v případě Ruzyně podle vlády představovalo investice vyšší než 900 milionů korun. S novým pravidlem počítá vládní novela zákona o civilním letectví, kterou na prosincové schůzi projedná sněmovna.

Provozovatelé budou muset zveřejňovat své záměry

Podle vlády by v případě Letiště Praha spadala pod nové opatření například výstavba depa autocisteren s kolektorem a řídícím systémem leteckých pohonných hmot za 900 milionů korun. Zařadila by se pod něj i výstavba nové vzletové a přistávací dráhy včetně pojížděcích drah v hodnotě zhruba devíti miliard korun.

Provozovatelé letišť budou muset své záměry zveřejňovat na internetu. Lhůta, kterou leteckým firmám stanoví, nebude smět být kratší než 60 dní. Projekt s nimi musí projednat do nejdéle do jeho zahájení.

Zákonem navržená hranice je podle vlády stanovena tak, aby pod ní nespadaly činnosti, které se na letišti provádějí běžně. Jde například o opravy ranvejí nebo nákup letištních autobusů.

Novela zavádí i další povinnosti

Nejde o jedinou povinnost, kterou novela zavádí. Například stanoví, že letiště bude muset každoročně vyzvat letecké firmy, které ho využívají, aby s ním projednaly letištní ceník. Aerolinky by mu měly podle zákona například sdělit, jak často hodlají v následujících dvou letech letiště využívat a jaké mají požadavky na vybavení letiště. Tyto údaje budou důvěrné a nebude je možné poskytovat dál bez souhlasu firem, které je poskytly.

Vládní novela, kterou se budou poslanci zabývat, zavádí do českého práva pravidla evropské směrnice o letištních poplatcích. Jejím hlavním cílem je upravit náležitosti cen za užívání evropských letišť.

Tagy: letiště novela aerolinky

Zdroje: ČTK