Ministerstvo chce příští rok poskytnout na bydlení 420 milionů korun

- Aktuality autor: red

Na podporu výstavby sociálních bytů chce dát ministerstvo pro místní rozvoj v roce 2011 zhruba 220 milionů korun. Celkem chce příští rok na dotační programy v bytové politice uvolnit asi 420 milionů korun.

Výše dotací ale ještě závisí na schválení vládního návrhu státního rozpočtu. Oznámilo to ve čtvrtek MMR.

Kromě obcí budou moci nově získat dotace na stavbu bytů se sociálním určením také soukromé subjekty, které chtějí provozovat bydlení sociálního charakteru. Dotace na nově postavenou bytovou jednotku může v případě pečovatelských bytů činit nejvíce 600.000 korun. Za splnění vyšších kritérií energetické náročnosti je bonus dalších 50.000 korun.

Ministerstvo dá peníze i na regeneraci panelových sídlišť

Novinkou je také možnost koupit již existující podporovaný byt v dražbě. Stáří takového bytu musí být však prokazatelně nejméně deset let. MMR tak chce vyslyšet prosby obcí a některých neziskových subjektů, zejména charitních organizací, které by chtěly pro sociální bydlení využít byty, které jako opuštěné a tržně nevyužitelné nabízejí k prodeji soukromí vlastníci. Maximální výše dotace v takovém případě činí 400.000 korun na byt.

Kromě bytů se sociálním určením bude v roce 2011 ministerstvo rozdělovat také peníze na regenerace panelových sídlišť, výstavbu technické infrastruktury a výměnu domovních olověných rozvodů. Znění výzvy a kritéria pro hodnocení žádostí jsou k dispozici na webu MMR.

Tagy: bydlení rozvoj socialni

Zdroje: ČTK