Češi v krizi šetří na potravinách. Utrácí za oblečení a kulturu

- Aktuality autor: Michal Polák

Češi v krizi neumějí šetřit a snaží se omezovat výdaje na nesprávných místech, tvrdí analýza společnosti Home Credit. Zatímco v průzkumech lidé odpovídají, že šetří hlavně na zbytných výdajích jako elektronice, kouření, alkoholu nebo cestování, ve skutečnosti podle analýzy utrácejí méně za potraviny. K šetření a změnám v rodinných rozpočtech nutí Čechy pokles reálných příjmů, obavy o ztrátu práce či vysoká inflace. 

Potraviny

Potraviny,zdroj: ThinkStock

"Oblečení, boty, časopisy, knihy a sportovní vybavení - to vše se prodává víc, ale šetříme na potravinách. Kupujeme tak to nejlevnější a často nejméně kvalitní zboží," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub. Odpovědi Čechů ve spotřebitelských průzkumech jsou přitom většinou zcela racionální, lidé podle nich omezují ty výdaje, které jsou nejméně nutné pro život a přinášejí jen dočasnou hodnotu nebo požitek. 

Home Credit poukázal na čísla o maloobchodních tržbách za rok 2012. Tržby za potraviny loni klesly o 2,5 procenta ve stálých cenách, tedy po očištění o inflaci. V běžných cenách zůstaly tržby prakticky stejné. Podobně tomu bylo i v roce 2011, kdy tržby klesly ve stálých cenách o 1,4 procenta. "Důvod, proč lidé utrácejí méně za potraviny, je jasný. Jsou to slevy. Mantra Čechů v tom, kdy, kde a jak budou nakupovat potraviny. Celých 41 procent lidí si vybírá prodejnu pro svůj nákup potravin či drogerie právě podle letáků," podotkl Kozub. Podle něj tak lidé často tíhnou k méně kvalitním potravinám jenom proto, že jsou zrovna levnější. 

Na kultuře a oblečení se nešetří

Naopak na zbytnějším zboží, než jsou potraviny, Češi nešetří. Tržby za oblečení a obuv loni v Česku vzrostly meziročně o 4,4 procenta, za kulturu se zvýšily o tři procenta. "Lidé tak sice chtějí šetřit tam, kde by měli - tedy na nejméně důležitém místě, ale rozhodně se tak nechovají," dodal Kozub. 

Upozornil, že spotřeba domácností má vliv na ekonomický růst. Například v předloňském třetím čtvrtletí z ekonomického růstu 1,5 procenta přinesla spotřeba domácností půl procentního bodu. Naopak v loňském třetím čtvrtletí k poklesu ekonomiky o 1,3 procenta domácnosti přispěly 1,2 procentního bodu. "Pokud se domácnosti chovají rozumně, a vydávají své úspory racionálně a nešetří na nepravých místech, mohou podpořit ekonomiku více, než si samy myslí," poznamenal Kozub.

Tagy: potraviny Spotřeba domácností

Zdroje: ČTK