Češi na rozdíl od politiků Amazon v Česku nechtějí

- Aktuality autor: Michal Polák

Téměř tři čtvrtiny internetových uživatelů odmítají plánovanou výstavbu logistického centra společnosti Amazon v ČR. Lidem dále vadí, že politici přehlížejí dlouhodobé následky. Domnívají se, že Amazon nepřinese žádnou přidanou hodnotu v podobě nových technologií nebo vývoje, ale pouze pracovní místa pro nekvalifikovanou pracovní sílu. 

Logistické centrum Amazon

Logistické centrum Amazon,zdroj: Getty Images

Důvodů, proč se uživatelům a diskutujícím plány nelíbí, je celá řada. Jde například o zvýšenou dopravní zátěž či obavy z likvidace tuzemských obchodníků a pracovních míst, která vytvářejí. 

 

"Obecně převládá názor, že politici usilují o Amazon buď ze zištných důvodů, nebo z krátkozrakosti, díky níž jakoby neviděli dlouhodobé následky. Častým názorem je, že Amazon nepřinese žádnou přidanou hodnotu v podobě nových technologií nebo vývoje, ale pouze pracovní místa pro nekvalifikovanou pracovní sílu," uvedl Petr Zavoral z Yeseter Now. 

Jde jen o pracovní místa

Z pohledu lokalit se většina příspěvků týkala nejasností okolo plánované stavby v Brně a toho, jak se k ní staví místní zastupitelstvo a vedení kraje. Lidé negativně vnímají snahu prosadit stavbu centra i přes několikeré odmítnutí, respektive neschválení ze strany brněnských zastupitelů. O středočeské Dobrovízi se v posledních týdnech mluví minimálně a vznik logistického centra v této lokalitě se bere jako fakt, o kterém nyní není proč diskutovat. 

Menší část příspěvků pochází od uživatelů žijících dlouhodobě v zahraničí. Ti upozorňují na pracovní podmínky, které v provozech Amazonu panují v USA a varují před pouhým počítáním toho, kolik tabulkových pozic americký investor v ČR vytvoří, uvádí analýza. 

Tagy: Středočeský kraj Amazon logistické centrum

Zdroje: ČTK