Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Češi na evropských oscarech neuspěli, filmem roku je Trojúhelník smutku

Češi na evropských oscarech neuspěli, filmem roku je Trojúhelník smutku
Ruben Östlund s cenou Evropské filmové akademie | zdroj: Profimedia

Cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film za letošní rok získal snímek Trojúhelník smutku švédského režiséra Rubena Östlunda. Toho porota ocenila i jako nejlepšího režiséra. Film vyhrál také v kategorii za nejlepší scénář a mužský herecký výkon. Krátký film Milý tati česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen, který byl ve finále, neuspěl. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v islandském Reykjavíku.

Nejlepšími herci jsou Chorvat Zlatko Burić, který hrál v Trojúhelníku smutku, a Vicky Kriepsová z Lucemburska, která ve filmu Korzet ztvárnila Alžbětu Bavorskou zvanou Sisi.

Nejlepší komedií je podle akademie španělský snímek Dobrý šéf, který natočil Fernando León de Aranoa. Cenu pro nejlepší animovaný film si z Reykjavíku odváží francouzský režisér Alain Ughetto za snímek Interdit aux chiens et aux Italiens (Psům a Italům vstup zakázán).

Cenu za krátký film získal francouzsko-slovinský animovaný dokument Babiččin sexuální život. Snímek Milý tati česko-vietnamské režisérky Diany Cam Van Nguyen neuspěl.

Cenu FIPRESCI za objev roku má film Tělíčko o mladé Agatě, která v roce 1900 přijde při porodu o dítě, a o tom, co následuje. V této kategorii neuspěl snímek 107 matek režiséra Petra Kerekese, který byl natočen v česko-slovensko-ukrajinské koprodukci a vypráví o osudech obyvatelek ženské věznice v ukrajinské Oděse.

Slavnostní večer dal prostor i dění na Ukrajině, která čelí ruské invazi. Pětice ukrajinských producentů prostřednictvím krátkých videí vyzvala lidi, aby dál chodili do kin na dobré filmy a podporovali Ukrajinu. Jejich příspěvek sklidil v sále dlouhé a hlasité ovace. Svou cenu věnovali ukrajinskému filmovému archivu v Kyjevě. Jeden host v sále se po jejich projevu zvedl s ukrajinskou vlajkou, na které byla napsaná výzva k propuštění ukrajinského lidskoprávního aktivisty a novináře Maksyma Butkevyče.

K divákům v sále promluvila prostřednictvím videa i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Její evropská koncepce ochrany klimatu European Green Deal získala cenu filmové akademie za udržitelnost.

Evropské filmové ceny patří mezi nejprestižnější ocenění v oboru. Přibližně 4400 členů Filmové akademie mohlo hlasovat o vítězích v několika kategoriích, podobně jako při předávání Oscarů v USA.

Loni se na cenách EFA stal filmem roku snímek Quo vadis, Aida? bosenské režisérky Jasmily Žbaničové, který vypráví o masakru ve Srebrenici z roku 1995.

Přehled vítězů Evropských filmových cen 2022
Nejlepší film: Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness) - režie Ruben Östlund
Nejlepší komedie: El buen patrón (Dobrý šéf) - režie Fernando León de Aranoa
Nejlepší režie: Ruben Östlund - Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness)
Nejlepší herec: Zlatko Burić - Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness)
Nejlepší herečka: Vicky Kriepsová - Korzet (Corsage)
Nejlepší scénář: Ruben Östlund - Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness)
Nejlepší dokument: Mariupolis 2 - režie Mantas Kvedaravičius
Nejlepší animovaný film: Interdit aux chiens et aux italiens (No Dogs or Italians Allowed; Zákaz vstupu psů a Italů) - režie Alain Ughetto
Nejlepší krátký film: Babičino seksualno življenje (Babiččin sexuální život) - režie Urška Djukicová, Émilie Pigeardová
Nejlepší kamera: Kate McCulloughová - An Cailín Ciúin (The Quiet Girl)
Nejlepší výprava: Jim Clay - Belfast
Nejlepší zvuk: Simone Paolo Olivero, Paolo Benvenuti, Benni Atria, Marco Saitta, Ansgar Frerich a Florian Holzner - Díra (The Hole)
Nejlepší masky: Heike Merkerová - Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front)
Nejlepší hudba: Paweł Mykietyn - EO
Nejlepší kostýmy: Charlotte Walterová - Belfast
Nejlepší střih: Özcan Vardar a Eytan İpeker - Kurak Günler (Burning Fays)
Nejlepší vizuální efekty: Frank Petzold, Viktor Müller a Markus Frank - Na západní frontě klid (All Quiet on the Western Front)
Evropská filmová cena za objev roku (cena FIPRESCI): Laura Samaniová - Small Body (Tělíčko)
Zdroje: