Češi jsou s životem spokojení, i když to tak občas nevypadá

- Aktuality autor: pal

Přestože si Češi rádi postěžují, většina je se svým životem spokojena, podle nejnovějšího průzkumu dokonce až dvě třetiny lidí. Míra spokojenosti je větší u těch, kteří žijí v páru (manželství nebo partnerství) a roste pak s výší příjmů. Oproti minulému roku ovšem spokojenost se životem u Čechů klesá. 

Češi si umí najít, z čeho se radovat. Ilustrační snímek

Češi si umí najít, z čeho se radovat. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Spokojenost výrazně roste s výší příjmů a se stupněm vzdělání, naopak klesá s rostoucím věkem, jak vyplývá z ankety Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd (CVVM). 

Podle CVVM jsou se životem více spokojeni například lidé sezdaní nebo žijící s partnerem, lidé v čtyřčlenných domácnostech, či ti, kteří mají dvě nezaopatřené děti. Dotázaní, kteří žijí sami, byli spokojeni méně.

Ve srovnání s loňským červnem spokojenost klesla o tři procentní body. Podobnou úroveň měla v posledních letech. Nejčastěji se podíl spokojených pohyboval od roku 2003 zhruba mezi 50 až 60 procenty.

Podle pracovníků CVVM se objevil propad v letech 2011 a 2012, třeba v červnu 2012 činil podíl spokojených Čechů 55 procent a podíl nespokojených 20 procent.

CVVM provádělo průzkum od 8. do 15. června. Zúčastnilo se ho 1022 obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Tagy: Česko domácí zdraví a životní styl průzkumy a ankety populace a společnost

Zdroje: ČTK