Se svým životem je spokojeno 56 procent Čechů

- Aktuality autor: Michal Polák

Se svým životem je momentálně spokojeno 56 procent Čechů, přičemž desetina lidí uvádí, že je spokojena "velmi". Nespokojeno je 18 procent dotázaných. Zbývajících 26 procent Čechů je "ani spokojeno, ani nespokojeno". Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 

Spokojenost se životem výrazně roste s klesajícím věkem, se zvyšujícím se stupněm dokončeného vzdělání a zejména s lepší životní úrovní a výší příjmu. Relativně vyšší spokojenost vyjadřovali studenti a učni, vysoce kvalifikovaní odborníci nebo vedoucí pracovníci, podnikatelé a také svobodní lidé. Naopak méně spokojení jsou důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích a rozvedení, ovdovělí nebo lidé žijící osaměle v jednočlenné domácnosti. 

V průběhu loňského roku se výsledky průzkumu výrazně neměnily, pouze v říjnu byl podíl spokojených lidí nepatrně nižší (52 procent). Nespokojených bylo většinou 18 až 21 procent dotázaných. V porovnání s první polovinou roku 2011 je ale nynější výsledek horší. V lednu před dvěma roky bylo se svým životem spokojeno 61 procent Čechů. 

Průzkum se uskutečnil od 3. do 10. prosince 2012 a zúčastnilo se jej 1047 lidí ve věku od 15 let.

Tagy: Česko Výzkum spokojenost

Zdroje: ČTK