Vláda kvůli Ždáru přitvrdí v léčbě psychotiků

- Aktuality autor: var

Po tragédii ve Žďáru nad Sázavou, při níž psychicky nemocná žena zabila dospívajícího žáka, se politici předhánějí v hledání receptech, jak zpřísnit podmínky pro omezení svobodného pohybu psychicky nemocných. O jejich nových nápadech píše deník Právo.

Na místě ždárské tragédie se vystřídali všichni politici, na snímku premiér Bohuslav Sobotka

Na místě ždárské tragédie se vystřídali všichni politici, na snímku premiér Bohuslav Sobotka , zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Nejdále je česká vláda. Na pokyn premiéra Sobotky zpracovala ministryně spravedlnosti Helena Válková návrh, do něhož jsou zahrnuty i teze ministerstva zdravotnictví. Mezi opatřeními mají být například zrušení dosavadního omezení ochranné léčby, nařizované soudem, na dva roky.

S vypuštěním dvouleté lhůty souhlasí i bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr a náměstek ředitele Psychiatrické nemocnice v Praze-Bohnicích Ivan David, který své přesvědčení vyjádřil v deníku Právo. "Lhůta dvou let u ochranné léčby je nesmyslná. Stejně jako se musí pravidelně u každého přezkoumávat, jestli přetrvává důvod k omezení svéprávnosti. A to i tam, kde nemůže dojít ke zlepšení, například u pacienta, který má IQ 20 a nikdy nevstal z postele," řekl David.

Exministr také upozorňuje, že zákon není všechno: "U nás je dětinská představa, že když se vyskytne nějaký problém, tak se napíše zákon, a tím je problém odstraněn."

Dalším z navrhovaných opatření je také centrální registr. Má vzniknout seznam pacientů v ochranné léčbě, do kterého by měli přístup i soudci, státní zástupci a zdravotníci. 

Tagy: Česko psychiatrie Ministerstvo spravedlnosti Sobotkova vláda vyšetřování žďárské tragédie justice a soudy

Zdroje: Vlastní