Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Vláda kvůli Ždáru přitvrdí v léčbě psychotiků

Vláda kvůli Ždáru přitvrdí v léčbě psychotiků
Na místě ždárské tragédie se vystřídali všichni politici, na snímku premiér Bohuslav Sobotka | zdroj: Profimedia

Po tragédii ve Žďáru nad Sázavou, při níž psychicky nemocná žena zabila dospívajícího žáka, se politici předhánějí v hledání receptech, jak zpřísnit podmínky pro omezení svobodného pohybu psychicky nemocných. O jejich nových nápadech píše deník Právo.

Nejdále je česká vláda. Na pokyn premiéra Sobotky zpracovala ministryně spravedlnosti Helena Válková návrh, do něhož jsou zahrnuty i teze ministerstva zdravotnictví. Mezi opatřeními mají být například zrušení dosavadního omezení ochranné léčby, nařizované soudem, na dva roky.

S vypuštěním dvouleté lhůty souhlasí i bývalý ministr zdravotnictví, psychiatr a náměstek ředitele Psychiatrické nemocnice v Praze-Bohnicích Ivan David, který své přesvědčení vyjádřil v deníku Právo. "Lhůta dvou let u ochranné léčby je nesmyslná. Stejně jako se musí pravidelně u každého přezkoumávat, jestli přetrvává důvod k omezení svéprávnosti. A to i tam, kde nemůže dojít ke zlepšení, například u pacienta, který má IQ 20 a nikdy nevstal z postele," řekl David.

Exministr také upozorňuje, že zákon není všechno: "U nás je dětinská představa, že když se vyskytne nějaký problém, tak se napíše zákon, a tím je problém odstraněn."

Dalším z navrhovaných opatření je také centrální registr. Má vzniknout seznam pacientů v ochranné léčbě, do kterého by měli přístup i soudci, státní zástupci a zdravotníci. 

Zdroje:
Vlastní