Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Byznys s dítětem u prsu: Přibývá žen, které po porodu rozjíždějí úspěšné podnikání

Byznys s dítětem u prsu: Přibývá žen, které po porodu rozjíždějí úspěšné podnikání
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Narození dítěte pořádně zamíchá nejen s dosavadním životem páru, ale i s rodinným rozpočtem. Stále více žen tak začíná po porodu podnikat. Leckdy si plní své sny, většinou ale hledají využití volného času, kterého mají nyní o něco víc, než když pracovaly, a navíc pokryjí pokles příjmu. 

"Začala jsem, abych se doma nenudila. Pracovala jsem vždy a nedokázala jsem si představit být doma. Zároveň jsem se bála finanční nesamostatnosti a závislosti na partnerovi," vysvětluje Markéta Zemanová, proč se rozhodla po porodu začít s podnikáním. Práci v reklamní agentuře vyměnila za obchod se zdravou výživou.

Zatímco ještě nedávno si ženy během rodičovské dovolené hledaly spíše jen brigády na vylepšení rodinného rozpočtu, v posledních letech stále více z nich začíná podnikat. Podle analýzy společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau si téměř dvacet procent českých živnostnic založilo svou živnost v posledních pěti letech.

"Platí, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů," říká Věra Kameníčková, analytička společnosti.

Markéta Zemanová podniká už tři a půl roku. Začínala s jednou místností a v obchodě byla sama, den co den. Postupně ho rozšiřovala. Nyní má k němu i výrobnu a pekárnu, ve které vaří a pečou pro zákazníky obchodu.

"Jelikož jsem chtěla mít v obchodě co nejkvalitnější zboží, koupili jsme dům na Šumavě, kam jsme se přestěhovali, když byl synovi rok.  Chováme na ní drůbež a králíky a pěstujeme zeleninu a ovoce," říká Zemanová, která se zdravé výživě věnovala a otevřením obchodu si plní svůj sen.

Skloubit začátky podnikání s péčí o dítě je náročné

Podnikání na rodičovské dovolené

Při pobírání rodičovského příspěvku si je možné vydělávat prakticky bez omezení (je potřeba zajistit péči o dítě a platí limit počtu hodin ve školce pro děti do dvou let), a tedy i začít podnikat. Podnikání je v takovém případě z hlediska povinných záloh na sociální a zdravotní pojištění brané jako vedlejší činnost.  

Začátky podle ní nebyly krušné ani tak kvůli úřadům nebo penězům – vše si stihla vyřídit ještě před porodem a peníze měla našetřené. "Horší byl začátek s miminkem. Rozvrhnout hlídání a kojení, a celkově to byl šok z péče o miminko a ze začátku podnikání. Ani o jednom jsem nic nevěděla," vzpomíná.

Rychle se ale zorientovala ve všem, s péčí o syna pomáhal manžel a babičky a v podnikání se tak zorientovala, že našla čas i na další vzdělávání a aktivity v oboru. "Pořádám kurzy a semináře o zdravé výživě, kurzy vaření a pečení, poradenství, sestavuji jídelníčky. Ještě studuji vysokou školu – chemii potravin, kde mi zbývají ještě tři roky, a akademii zdravého života, kde mi k dokončení chybí rok a půl," vyjmenovává.

S tím, že začít podnikat s malým dítětem, je těžší, než si ženy představovaly, souhlasí i Renáta Chalupová. "Šila jsem hodně po nocích a kdykoli byla nějaká volná chvíle, třeba když dcera usnula nebo byla venku. Bylo to hodně náročné, ale měla jsem podporu v manželovi a v babičkách. Bez lidí, kteří mi pomáhali, by to ve chvíli, kdy bylo hodně objednávek, nešlo zvládnout," říká Chalupová.

Před narozením dětí pracovala jako pedagog na střední odborné škole oděvní a když s manželem řešili náročnější finanční situaci poté, co skončil v práci, napadlo ji, že by mohla začít nabízet své výrobky.

Alespoň přivýdělek

Na rozdíl od Markéty Zemanové ale své podnikání bere hlavně jako přivýdělek a po narození druhého dítěte svou tvorbu omezila. "Situace se otočila a manžel je nyní hodně pracovně vytížený. Tehdy pomohl on mě, teď já jemu. Podnikání jsem proto utlumila, byť nerada, protože mě to hodně baví. Ale péče o děti je důležitá," podotýká Chalupová.

Podle analýzy CRIF tvoří mezi podnikateli ženy třetinu, většina z nich podniká v obchodě - jde o zhruba 141 tisíc živnostnic. "Ženy s živnostenským oprávněním podnikají kromě obchodu především v profesních, vědeckých a technických činnostech," uvádí společnost.

Otevírají si většinou obchody, eshopy, kavárny a část z nich, podobně jako Renáta Chalupová, si začne alespoň přivydělávat vlastní tvorbou.

S dalšími dítmi je situace ještě složitější

S druhým dítětem zpravidla přicházejí komplikace. Na práci nezbývá už tolik času a ač není při pobírání rodičovského příspěvku výše výdělku omezená, jsou v tuto chvíli ženy bez možnosti hlídání limitované počtem hodin, na kolik smí své starší dítě týdně poslat do školky. Během letošního roku by však i tato překážka měla padnout a kvůli umístění dítěte do školky maminky o příspěvek nepřijdou.

Markéta Zemanová ví, že s druhým dítětem, které se jí narodí v březnu, bude udržení všech jejích pracovních aktivit náročné, ale věří, že to zvládne. "S druhým dítětem to bude složitější, i proto že bydlíme 150 kilometrů od obchodu. Miminko si budu brát s sebou, když budu v práci – což je asi dvakrát až třikrát týdně. Plno věcí dokážu dělat z domova a klienti mě navštěvují buď doma, nebo si vynahradím jeden den v práci a scházíme se tam,“ říká Zemanová.

Obchodem a minifarmou si splnila svůj sen, kvůli kterému se před odchodem na mateřskou bála riskovat pohodlné a dobře placené místo v reklamní agentuře. Manžel ji ale podporoval a pomáhal. Teď mu to oplácí – svůj sen si plní pro změnu on, věnuje se výcviku na pilota…

"Jediné, čeho jsem se se teď vzdala, a ještě se chvilku vzdám, je pořádání kurzů a seminářů. Se školou, miminkem a prací to už nezvládám," uzavírá. 

Zdroje:
Vlastní