Bude vynesen rozsudek nad diktátorem, kterého žalovala i Naomi Campbell

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Zvláštní tribunál pro Sierru Leone (TSSL) ve čtvrtek vynese rozsudek nad bývalým prezidentem Libérie Charlesem Taylorem, který je obžalován z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných během občanské války v sousední Sieře Leone.

Proces, který před dvěma lety upoutal pozornost kvůli svědectví britské supermodelky Naomi Campbellové, představuje významný milník pro mezinárodní justici. Od norimberského procesu po skončení druhé světové války bude Taylor první bývalou hlavou mezinárodně uznávaného státu, nad kterou vynese rozsudek mezinárodní soud.

Čtyřiašedesátiletý Taylor stál v čele západoafrické Libérie v letech 1997-2003. Obžaloba TSSL jej viní z toho, že během občanské války v Sieře Leone řídil a podporoval kampaň teroru, aby mohl násilím kontrolovat její obyvatele a drancovat její zdroje, především diamanty. Taylorovy jednotky bojovaly po boku sierraleonských povstalců z Jednotné revoluční fronty (RUF). Tu podle obžaloby bývalý liberijský prezident skrytě ovládal, když jí dodával zbraně a munici výměnou za diamanty, z nichž prý financoval válku v Libérii.

Docházelo k mučení a kanibalismu

Občanská válka v Sieře Leone z let 1991-2002 si vyžádala 120.000 mrtvých. Taylor během ní podle webu britského deníku The Telegraph na území sousední země nevkročil, jeho muži, mnohdy prý pod vlivem drog, ale podle obžaloby mrzačili tamní obyvatelstvo a dopouštěli se kanibalismu.

Taylor byl zadržen v Nigérii v březnu 2006, proces s ním před TSSL začal v červnu 2007. Obžalován je v 11 bodech z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných od listopadu 1996 do ledna 2002, včetně zločinu terorismu, znásilňování, vraždění a využívání dětských vojáků. Taylor obvinění popírá a označuje je za "ďábelské lži". Podle hlavního obhájce Courtenaye Griffithse je proces politicky motivovaný.

K obžalobě se připojily i další celebrity

Do loňského 11. března, kdy před TSSL skončilo slyšení obou stran, v procesu vypovídalo 115 svědků, z toho 94 na žádost obžaloby. V srpnu 2010 se k nim připojily hollywoodská herečka Mia Farrowová a Campbellová kvůli večeři pořádané v roce 1997 tehdejším jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou, na které byl i Taylor. Účast modelky měla pomoci osvětlit, zda Liberijec dostával od sierraleonských povstalců "krvavé diamanty", tedy diamanty z konfliktních oblastí využívané k financování násilností, a zda za ně kupoval zbraně. Campbellová uvedla, že dostala "malé špinavé kamínky", nemá ale důkaz, že byly od něj.

Podle některých právníků bude Taylor vůbec prvním prezidentem stíhaným a odsouzeným mezinárodním soudem. "V norimberském procesu po druhé světové válce nebyli před spravedlnost pohnáni Hitler ani japonský císař" coby spojenec poraženého nacistického Německa, řekl podle webu The Telegraph právník TSSL Nicholas Koumjian. Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević, obviněný z válečných zločinů, zemřel dřív, než mohl soud s ním skončit. Toto je historický okamžik," citoval web právníka, který se účastnil křížového výslechu s Taylorem, údajně "charismatickým" mužem a "mistrem manipulace".

TSSL vznikl na základě dohody mezi OSN a sierraleonskou vládou v roce 2002 a sídlí ve sierraleonské metropoli Freetownu. Tresty od 15 do 52 let vězení vynesl nad osmi osobami odsouzenými za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Proces s Taylorem z bezpečnostních důvodů probíhá v Haagu. Pokud soudci rozhodnou o Taylorově vině, trest bude podle agentury AFP poté vynesen do čtyř až osmi týdnů.

Tagy: soud proces

Zdroje: ČTK