Politická krize v Bangladéši už si vyžádala několik obětí

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Do politické krize se propadl chudý jihoasijský stát Bangladéš poté, co za záhadných okolností zmizel jeden z hlavních opozičních politiků.

Opoziční Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) vyzvala své stoupence, aby stávkovali a vyšli do ulic. Při protestech, které trvají už tři dny, bylo zabito nejméně pět lidí a řada dalších byla zraněna, napsal list The Wall Street Journal.

Roznětkou nepokojů bylo zmizení Iljase Aliho, zástupce BNP za město Sylhet na severovýchodě země. Protesty propukly v hlavním městě Dháce i v Sylhetu a zapojily se do nich desetitisíce lidí. V úterý se život ve dvanáctimilionové Dháce prakticky zastavil, obchody zůstaly uzavřené a krom protestujících byli v ulicích jen příslušníci bezpečnostních sil.

Vláda obvinění popírá

Ali je pohřešovaný od 17. dubna, kdy bylo jeho auto nalezeno s rozsvícenými světly a otevřenými dveřmi nedaleko jeho domu v Dháce. Politik i jeho řidič zmizeli. Činitelé BNP obvinili vládu bangladéšské premiérky Šajch Hasíny Vadžídové a její bezpečnostní síly, že jednapadesátiletého politika považovaného za stoupající hvězdu opozice unesly. Vláda tato obvinění, pro něž BNP nemá žádné důkazy, rozhodně popřela.

Hasína Vadžídová, která nastoupila k moci v roce 2009, si vysloužila ocenění nejen od Spojených států za to, že se jí podařilo zakročit proti islámským ozbrojencům a až donedávna vést stoupající ekonomiku se stabilním růstem sedmi procent především díky textilnímu průmyslu. Ten začal do Bangladéše přesouvat továrny z Číny a v loňském roce bangladéšský vývoz textilu dosáhl objemu 18 miliard dolarů, tedy dvojnásobku v porovnání s rokem 2006.

Bangladéš by mohl sklouznout k nestabilitě

Letos už ale Mezinárodní měnový fond ohlásil zpomalení růstu na 5,5 procenta, což podle něj nestačí pro vytváření dostatečného počtu nových míst pro mladou pracovní sílu. Zhoršující se ekonomický výhled společně s návratem násilí vzbuzují obavy, že by Bangladéš mohl klouzat zpátky k nestabilitě.

Vlády Hasíny Vadžídové čelí stoupající vlně kritiky za to, co je ze zahraničí vnímáno jako čím dál tím více autoritářská politika včetně zastrašování představitelů nevládních organizací a novinářů. Přibývají také případy zabitých či zmizelých politických a odborových aktivistů, stejně jako novinářů, které se policii nedaří vyřešit. Patří mezi ně březnová vražda odborového aktivisty Aminula Isláma či únorové zabití manželského páru prominentních novinářů v jejich domě v Dháce.

Podle bangladéšské skupiny na ochranu lidských práv Odhikar v loňském roce za nevyjasněných okolností zmizelo v Bangladéši 30 lidí.

Analytici se obávají, že končí zřídkavé období klidu a stability pro jihoasijskou zemi se 160 miliony obyvatel, která od svého vzniku v roce 1971 po válce o nezávislost na Pákistánu zažila bezpočet státních převratů a politicky motivovaného násilí.

Tagy: oběti krize nepokoje Bangladéš

Zdroje: ČTK