Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Buddhistický klášter asijského miliardáře nabízí pokoje s neprůstřelnými skly

Buddhistický klášter asijského miliardáře nabízí pokoje s neprůstřelnými skly
Klášter Tsz Shan v Hong Kongu | zdroj: Wikipedia/Mkckim

V Hong Kongu nechal nejbohatší muž Asie Li Ka-shing postavit nový buddhistický klášter Tzs Shan. Nabídne druhou nejvyšší sochu bohyně milosrdenství Kuan-jin na světě a pro VIP hosty pokoje s neprůstřelnými skly.

Hongkongský businessman se rozhodl klášter postavit, aby podpořil buddhistickou kulturu ve svém městě. Rozsáhlý areál se rozprostírá na ploše 152 tisíc metrů čtverečních, přičemž 60 procent zabírá zeleň. Do jeho výstavby, kterou plánoval od roku 2003, investoval podle stanice CNN 193 milionů dolarů (4,8 miliardy korun).

Přestože je klášter určený hlavně mnichům, kterých tu může být až 80, najdou zde místo k pobytu i turisté, kteří se budou chtít seznámit s buddhismem. Kapacita kláštera je až 400 míst pro návštěvníky a myšleno je i na VIP osobnosti.

Li nechal vystavět jednu ubytovací budovu s apartmány vybavenými neprůstřelnými skly. Jeden si nechá pro sebe a další mohou využít důležití mniši a vyznavači buddhismu jako třeba thajský nejvyšší patriarcha.

Z kláštera chce mít Li z kláštera hlavně posvátné místo a ne atrakci pro velké turistické skupiny, které musí splňovat přísná kritéria. Návštěvníci musí respektovat přísný zákaz vnášení vonných tyčinek, masa, alkoholu a dalších potravin, které nejsou šetrné k přírodě. Také nebudou mít přístup k budovám určeným mnichům a mniškám, aby je nerušili v modlitbách.

V klášteře nyní žije 18 mnichů a veřejnosti se otevře 15. dubna, už nyní si ale lidé mohou rezervovat pokoje.

Zdroje:
scmp.com, CNN