Brusel výrazně zhoršil výhled české ekonomiky: bude mnohem hůř, než Kalousek myslel

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Evropská komise dnes výrazně zhoršila výhled české ekonomiky. Letos podle ní vzroste o 1,8 procenta. Na jaře čekala dvouprocentní navýšení. Příští rok Brusel očekává navýšení jen o 0,7 procenta, zatímco na jaře to byla 2,9 procenta. V obou případech jde o horší čísla, než s jakými zatím pracuje české ministerstvo financí.

Ministerstvo v poslední prognóze z konce října počítá s tím, že letos hospodářství stoupne o 2,1 procenta a příští rok o jedno procento. Jenže ministr financí Miroslav Kalousek už při prezentaci odhadu varoval, že se obává, že v lednu jeho úřad přijde s výrazně horšími čísly.

I ČNB zhoršila

Stejně tak před několika dny zhoršila ekonomický výhled i Česká národní banka. Ta v nové prognóze odhadla růstu tuzemské ekonomiky pro příští rok na 1,2 procenta z předchozích 2,2 procenta. Pro letošní rok centrální banka zhoršila odhad růstu HDP na dvě procenta z předchozích 2,1 procenta.

Klíčový pro vývoj v České republice, která je silně proexportní ekonomikou, je vývoj v sousedním Německu a obecně v celé eurozóně. Proto je prognóza Evropské komise pro ČR podle hlavního ekonoma Davida Marka pesimističtější než odhady ministerstva financí a ČNB. "Zatímco Evropská komise počítá s růstem eurozóny pouze o 0,5 procenta, MF předpokládá jednoprocentní růst, ČNB 1,4 procenta," uvedl Marek.

Odraz doby a nejistota

Nové výhledy Evropské komise jsou přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška odrazem doby a promítá se do nich obrovská nejistota, která teď ohledně vývoje ekonomiky panuje.

"Řada soukromých institucí reaguje na situaci vytvářením základních a alternativních prognóz. Centrální instituce, od nichž se očekává jedno číslo a nikoliv tabulka podmíněná různými předpoklady, mají tendenci prezentovat své odhady spíš konzervativně.

Výsledkem je tedy situace, kdy má většina soukromých institucí v základním scénáři výhled pro příští rok mírně lepší než Evropská komise, ale alternativní scénáře mnohdy výrazně dramatičtější," upozornil.

Alternativní scénář přitom vypracovala i ČNB. Ten počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilování kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta.

Německá ekonomika citelně zpomalí

Německá ekonomika by podle EK měla letos narůst o 2,9 procenta, po čemž by mělo v roce 2012 následovat citelné zpomalení na 0,8 procenta. Celá eurozóna na tom bude podle Bruselu ještě o něco hůře. Blok tvořený 17 unijními státy by měl letos vzrůst o 1,5 procent a příští rok o 0,5 procenta.

Komise očekává, že roční inflace v ČR letos dosáhne 1,8 procenta. Příští rok by měla narůst na 2,7 procenta a v roce 2013 klesnout na 1,6 procenta.

Dluh Česka podle komise naroste z letošní výše 39,9 procenta HDP na 41,9 procenta HDP v roce 2012 a na 44 procent HDP v roce 2013.

Nezaměstnanost by mělo po letošním očekávaném výsledku 6,8 procenta příští rok stoupnout na sedm procent, aby pak v následujícím roce opět mírně poklesla na 6,7 procenta.

Tagy: ekonomika finance vyhled snížení

Zdroje: ČTK