Dnes je neděle 4. května 2025., Svátek má Květoslav
Počasí dnes 15°C Oblačno

Britský premiér se přiznal. Vlastnil akcie z Panamy

8. 4. 2016 – 10:15 | Zpravodajství | von

Britský premiér se přiznal. Vlastnil akcie z Panamy
Britský premiér David Cameron | zdroj: Profimedia

Britský premiér David Cameron připustil, že vlastnil akcie v offshoreové firmě svého otce, jehož jméno figuruje v dokumentech Panama papers o využívání daňových rájů. Cameron tvrdí, že všechny akcie prodal v roce 2010.

"Se (ženou) Samanthou jsme vlastnili 5000 akcií v Blairmore Investment Trust, které jsme prodali v roce 2010 za asi 30 tisíc liber (milion Kč)," upřesnil premiér.

Řekl, že "nemá co skrývat". Zdůraznil, že zaplatil v Británii veškeré daně ze zisku, který měl z prodeje těchto akcií společnosti Blairmore Holdings, kterou otec kdysi zřídil. Dodal, že již zesnulý otec nic špatného neudělal a že je na něj hrdý. "Nedokážu unést, když se jeho jméno vláčí bahnem," řekl britský premiér.

Zároveň přiznal, že si od nedělního zveřejnění dokumentů prožil "několik těžkých dní", kdy musel čelit kritice namířené proti svému otci a jeho obchodním praktikám.

Podle BBC se očekává, že Cameron zveřejní svá daňová přiznání, možná příští týden. Stanice Sky News uvedla, že je publikuje v nejbližším možném termínu.

Fond na Bahamách není trestný čin

Cameronův zesnulý otec Ian řídil podle dokumentů, které unikly z právní firmy Mossack Fonseca, investiční fond se sídlem na Bahamách. Zisky z tohoto fondu nebyly po 30 let daněny v Británii kvůli složitému mechanismu, na němž se podílela Mossack Fonseca sídlící v Panamě.

Britská média však už v pondělí upozornila, že Cameron starší se tímto jednáním ničeho nezákonného nedopustil. Cameron ale začal kvůli otcovi čelit otázkám ohledně svého možném zapojení v daňových rájích. Zprvu na ně odpovídal vyhýbavě, až nyní se rozhodl být zcela transparentní.

Anthony Wells, ředitel ústavu ústavu YouGov, prohlásil, že sama kauza Panamských dokumentů nemusí Camerona poškodit, odvádí nicméně pozornost konzervativců před místními volbami plánovanými na příští měsíc a před chystaným červnovým referendem o členství Británie v Evropské unii.

Předchozí článek

Pletichaření a mocenské hry: Král nekrál, s nímž vymřeli moravští Lucemburkové

Následující článek

Šest důvodů, proč ceny benzínu a nafty zůstanou pod třicítkou