Britové jdou do stávky. Ta zřejmě ochromí letiště a školy

- Aktuality autor: Danica Klein

Statisíce učitelů, imigračních úředníků a dalších státních zaměstnanců budou ve čtvrtek stávkovat především kvůli změnám v důchodech. Jde zatím o největší stávku proti politice nynější koaliční vlády zavádějící rozsáhlé rozpočtové škrty.

Stávka se dotkne nejen dětí a rodičů, ale také cestujících do Británie, kterým hrozí dlouhé fronty na hraničních kontrolách. Očekává se, že stávky se zúčastní na 750.000 zaměstnanců. Zůstanou zřejmě uzavřeny tisíce škol, stejně jako úřady práce.

Raději jiný den

Vzhledem k tomu, že stávkovat bude část imigračních úředníků a celníků a Británie není součástí schengenského prostoru, očekávají se dlouhé fronty na letištích a v přístavech směrem do Británie. Pasažérů, kteří Británii opouštějí, se stávka netkne.

Britská imigrační služba informovala letiště a přístavy, že "přijíždějící cestující by měli očekávat zpoždění na britských hranicích". Pokud jde o nejrušnější evropské letiště, londýnské Heathrow, cestující by měli podle imigrační služby raději cestovat jiný den.

Státní zaměstnanci mají již nyní zmrazeny platy a do roku 2015 by mělo přijít o práci na 300.000 z nich. Reforma důchodů je pro mnohé z nich poslední kapkou, protože budou muset pracovat déle a jejich penze bude nižší než nyní. Stávku odmítla podle očekávání vláda, ale i labouristická opozice.

Dobrá nabídka

Premiér David Cameron označil vládní návrh na změny důchodů za "dobrou nabídku". Podle šéfa labouristů Eda Milibanda je stávka chybou a vyzval obě strany k dalšímu jednání. "Důchody veřejného sektoru musí být reformovány. Ale vláda musí přijmout část odpovědnosti za provokativní způsob, jakým jednání vedla," řekl Miliband.

Vláda ve snaze zlikvidovat deficit do roku 2015 zavádí rozsáhlé rozpočtové škrty dosahující ve většině ministerstev 20 procent rozpočtu. Většina škrtů z nich teprve vstupuje v platnost a vedení odborů již varovalo, že další vlny stávek budou následovat na podzim.

Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů má za sebou v posledních týdnech několik nezdarů. Byla nucena pod tlakem lékařů a zdravotníků, stejně jako liberálnědemokratických poslanců, stáhnout rozsáhlé reformy státního zdravotnictví.

Konflikt mezi vládou a horníky

Kromě toho ustoupila od záměru ve snaze odlehčit britské justici a přeplněným věznicím nabídnout zločincům poloviční tresty výměnou za přiznání. Moc odborů v Británii výrazně klesla v 80. letech po konfliktu mezi vládou Margaret Thatcherové a horníky a po následném zavedení zákonů ztěžujících vyhlášení stávky.

Pravé křídlo konzervativců a Sdružení britského průmyslu požadují další zpřísnění těchto zákonů - především, aby o stávce rozhodovalo ještě víc zaměstnanců, než je tomu nyní. Odbory ale tvrdí, že zákony jsou již nyní přehnaně restriktivní, když se o stávce musí hlasovat poštou a nestačí zvednutí ruky.

Tagy: stávka britanie školství

Zdroje: ČTK