Británie varuje před dalšími teroristickými útoky v Tunisku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 6. 2015 13:50) - Aktuality autor: pal

Britské ministerstvo zahraničí varovalo, že se Tunisku hrozí další teroristické útoky podobné tomu pátečnímu, kdy atentátník v letovisku Súsa zabil 38 lidí. Patnáct obětí přitom pochází z Velké Británie, která už přijala přísná bezpečnostní opatření. Tuniský ministr mezitím V Tunisku lidé vyjadřují solidaritu s oběťmi páteční tragédie. 

Na pláži v tuniské Súse lidé pokládali květiny, aby uctili oběti pátečního masakru

Na pláži v tuniské Súse lidé pokládali květiny, aby uctili oběti pátečního masakru,zdroj: Profimedia.cz

Útoky mohou v Tunisku provádět "jednotlivci, o kterých úřady nemají informace a které inspirovaly teroristické skupiny přes sociální sítě," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v aktualizovaném doporučení pro své občany cestující do Tuniska.

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová uvedla, že v neděli opět zasedne vládní krizový štáb Cobra. Vláda tu chce prý stanovit přiměřenou reakci na události v Tunisku. Ačkoli většina obětí tuniského atentátníka jsou pravděpodobně Britové, nemá prý Mayová v současnosti k dispozici důkazy, že by se střelec zaměřoval přímo na občany Spojeného království.

Británie je kvůli útokům na nohou

V samotné Británii zůstává podle Mayové hrozba teroristického útoku na druhém stupni, což znamená, že je považován za vysoce pravděpodobný. Úřady podle ministryně v uplynulých měsících odhalily "množství" spiknutí s cílem spáchat v Británii atentát.

Britští ministři obrany a zahraničí, Michael Fallon a Philip Hammond dnes v různých nedělních vydáních britských listů shodně uvedli, že teroristický útok v Tunisku bude mít vliv na britskou obrannou a bezpečnostní strategii. Přispěje prý také k odhodlání Londýna bojovat proti islámskému extremismu.

Počet britských obětí pátečního atentátu podle ministryně vnitra Mayové s největší pravděpodobností nadále poroste. Zatím tuniské ministerstvo zdravotnictví identifikovalo 17 obětí, z čehož je prý 15 Britů a po jednom občanovi z Belgie a Německa. Ze severoafrické země se nyní pokouší dostat tisíce turistů z celého světa.

Lidé v Tunisku protestují proti násilí

V sobotu večer ulicemi Súsy, kde se atentát odehrál, pochodovaly asi dvě stovky lidí na znamení solidarity s oběťmi i jejich pozůstalými. Průvod vyšel od hotelu Riu Imperial Marhaba, který se stal terčem útoku mladého Sajfaddína Rizkího. Shromáždění v rukou drželi svíčky a provolávali hesla jako "Súsa nikdy nezemře!" či "Ne teroristům". Podobný pochod solidarity se konal také v metropoli Tunisu.

Mohli jsme tomu zabránit, tvrdí Tuniský ministr

Pachatele pátečního atentátu v Tunisku bylo možné zastavit dříve, pokud by ochranka hotelu včas informovala místní policii. V rozhovoru poskytnutém dnes místnímu rádiu Mosaique FM to uvedl tuniský ministr vnitra Muhammad Nadžím Gharsallí. 

Lepší koordinace bezpečnostních složek mohla podle ministra zajistit rychlejší zásah policie a dřívější zabití mladého atentátníka Sajfaddína Rizkího. Pokud by ochranka hotelu včas přivolala pomoc, mohlo být prý méně obětí na životech.

"Na ochranu hotelů a turistů uvolníme tisíc ozbrojených policistů," uvedl rovněž ministr Gharsallí. V ulicích Súsy nyní hlídkují stovky tuniských policistů. Premiér Habíb Síd už v sobotu informoval, že v rámci bezpečnostních opatření Tunisko uzavře kolem 80 radikálních mešit mimo kontrolu státních úřadů, zakročí proti stranám a spolkům, jež nedodržují ústavu, a povolá do aktivní služby také záložníky.

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, který přišel na pláž, a nevyvolal tak u ochranky hotelu žádné podezření. Zbraň údajně schovával pod slunečníkem. Na turisty začal nejdříve střílet na pláži a později prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba. Zaměstnankyně přepadeného hotelu řekla, že útočník při systematickém vraždění použil kromě automatické zbraně také granáty. Přivolaná policie nakonec střelce zneškodnila na místě útoku.

Tagy: Velká Británie zahraničí Tunisko terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK