Dnes je sobota 20. dubna 2024., Svátek má Marcela
Počasí dnes 6°C Slabý déšť

Aktualizováno: Británie a EU dosáhly nové dohody ohledně severoirského protokolu

Aktualizováno: Británie a EU dosáhly nové dohody ohledně severoirského protokolu
Rishi Sunak a Ursula von der Leyenová | zdroj: Profimedia

Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí v návaznosti na odchod Británie z Evropské unie. Podle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která dnes Británii navštívila, začíná „nová kapitola“ ve vztazích mezi Londýnem a sedmadvacítkou.

„Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou obrovské zlepšení životů lidí v Severním Irsku,“ prohlásil Sunak na tiskové konferenci po jednání se šéfkou Evropské komise. Dodal, že dnešní dohoda zajišťuje bezproblémový obchod v rámci celé Británie, chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zabezpečuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska.

Von der Leyenová zmínila i dva konkrétní příklady, které považuje za „výmluvné“. Úmluva například říká, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království. Rovněž trvale umožní, aby byly léky v Severním Irsku dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii.

Podle britského premiéra se podařilo dojednat tři věci. Zaprvé bude odstraněn „jakýkoli náznak hranice v Irském moři“. Sunak slíbil plynulejší a méně byrokratický tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem. Zadruhé byla dohodnuta zvýšená dostupnost britských produktů v Severním Irsku, právě včetně léků, které zmínila i von der Leyenová. „Přelomová dohoda“ podle šéfa britské vlády znamená, že léky schválené britským regulátorem budou dostupné i v Severním Irsku.

Zatřetí dohoda podle Sunaka zabezpečuje „suverenitu Severního Irska“. Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, bude moci zastavit uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku. Šéfka Evropské komise zdůraznila, že je takzvaná Stormontská brzda (Stormont brake) „nouzovým mechanismem“ a že i nadále bude mít poslední slovo v otázkách jednotného trhu Evropský soudní dvůr.

Pro Sunaka je uzavření dohody velkým vítězstvím, nicméně neznamená to ukončení jeho potíží. Dohodu bude muset prosadit ve své vlastní Konzervativní straně a rovněž u jejích partnerů v Severním Irsku, což nebude podle britského tisku vůbec jednoduché. Jde zejména o to, zda bude dohoda dostatečná pro nejsilnější unionistickou stranu DUP, která je v procesu klíčovým hráčem.

profimedia-0759025186 Ursula von der Leyenová a Rishi Sunak | zdroj: Profimedia

Severní Irsko je jedinou částí Spojeného království, která sdílí hranici s členskou zemí EU, Irskem. Když Británie v roce 2020 Evropskou unii opustila, obě strany se dohodly, že ponechají irskou hranici bez celních a dalších kontrol, protože otevřená hranice je klíčovým pilířem severoirského mírového procesu.

Namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království. To pobouřilo britské unionistické politiky v Belfastu, podle kterých obchodní hranice v Irském moři podkopává pozici Severního Irska v celém království.

Unionisté na protest v posledních měsících bojkotovali vznik regionální vlády. Vůdce strany Jeffrey Donaldson k nynější dohodě uvedl, že ji nehodnotí „ani pozitivně, ani negativně“, ale že čeká, až se dozví její detaily. 

Šéfka EK jednala s Karlem III., kritikům vadí zatahování panovníka do politiky

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová se dnes na hradě Windsor setkala s britským králem Karlem III. Schůzka se již předem stala terčem kritiky kvůli tomu, že by měl britský monarcha, pokud jde o podobná témata, podle zvyklostí zůstat neutrální. Sunakův mluvčí v této souvislosti odmítl, že by se vláda snažila krále zatáhnout do politiky.

Hrad Windsor leží asi 32 kilometrů západně od Londýna. Podle Buckinghamského paláce se schůzka konala na radu vlády, čehož využili Sunakovi kritici a uvedli, že se premiér snaží monarchu zatáhnout do politických hádek. „Nemohu uvěřit tomu, že by premiér požádal krále, aby se zapojil do dokončení tak kontroverzní dohody, jako je tato,“ napsala na twitteru dlouholetá první ministryně Severního Irska Arlene Fosterová.

Bývalý britský ministr, tajemník pro brexit a Sunakův kolega z Konzervativní strany Jacob Rees-Mogg zase uvedl, že by se měl panovník do celého procesu zapojit, až když „je vše dokončeno a přijato“. Dohodou se přitom ještě nezabýval parlament. „Myslím, že by se Jeho Veličenstvo nemělo angažovat, dokud tato dohoda nebude mít plnou podporu,“ uvedl Rees-Mogg.

Sunakův mluvčí Max Blain v této souvislosti uvedl, že by vláda nikdy nezatáhla krále do politiky. „Jeho Veličenstvo se nedávno setkalo s celou řadou zahraničních vůdců,“ dodal mluvčí a zmínil například polského prezidenta Andrzeje Dudu či ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského. „V tomto případě je to úplně stejné,“ doplnil.

Jak nicméně ke kontroverzi ohledně schůzky poznamenala i královská korespondentka televizní stanice Sky News, důležité je právě načasování jednání. S králem Karlem III. se totiž von der Leyenová setkala jen několik minut poté, co vystoupila na tiskové konferenci s Rishim Sunakem. „Některým by se tak mohlo zdát, že král dává tímto způsobem najevo, že dohodu podporuje,“ uvedla Laura Bundocková. 

Zdroje: