Boje v Súdánu navzdory vyhlášenému příměří pokračují, začaly evakuace cizinců
V Súdánu po krátkém klidu zbraní dnes pokračovaly prudké boje mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Podle reportéra agentury DPA se ráno stalo hlavní město Chartúm opět terčem bombardování, během dne se ozývala rovněž střelba. Saúdské Arábii a Jordánsku se podařilo evakuovat své občany přes přístav na východě země, další země včetně mnoha evropských zatím své diplomaty a další občany ze země nedostaly. České velvyslanectví v Káhiře, pod které Súdán spadá, nemá informace o tom, že by v nejbližších hodinách bylo možné provést evakuaci českých občanů. ČTK to sdělila Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí.
Příměří dohodnuté oběma stranami v pátek kvůli svátku íd al-fitr, jímž končí muslimský postní měsíc ramadán, se v noci na dnešek podle reportéra DPA většinou dodržovalo a zaznamenány byly pouze ojedinělé střety. Od rána ale podle agentury AFP boje opět pokračovaly. Příměří přitom mělo trvat tři dny.
Boje v Súdánu začaly minulou sobotu a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) si vyžádaly nejméně 413 obětí a více než 3500 zraněných. Kromě metropole Chartúmu boje zuří také na západě země v Dárfúru, kde je podle organizace Lékaři bez hranic humanitární situace „katastrofální“.
Znesvářené skupiny vedou bývalí spojenci, generálové Abdal Fattáh Burhán, velitel armády, a šéf milic RSF Muhammad Hamdan Dagalo. V říjnu 2021 společně zorganizovali vojenský převrat, jenž zmařil krátký přechod Súdánu k civilní vládě. Případné jednání s RSF armáda ve čtvrtek vyloučila a uvedla, že přijme pouze jejich kapitulaci.
Řada zemí světa se pokouší o evakuaci svých diplomatů a dalších občanů ze Súdánu. Podařilo se to už například Saúdské Arábii a Jordánsku, jejich občané byli dnes evakuováni z přístavního města Port Súdán na východě země a letecky přepraveni zpět domů. Spolu s nimi se podařilo ze země dostat i občany další více než desítky převážně blízkovýchodních zemí. Evakuace leteckou cestou z Chartúmu či Njaly na západě země je ale nyní podle agentury Reuters kvůli bojům prakticky nemožná.
Čtyři Češi
Češi jsou aktuálně v Súdánu čtyři, uvedlo ve čtvrtek české ministerstvo zahraničí. Pozemní i vzdušná situace v zemi je podle resortu ale nadále riskantní, protože boje stále probíhají. Bylo při nich poškozeno také letiště v Chartúmu.
Čeští občané jsou zařazení na evakuační seznam občanů zemí Evropské unie. „Náš zastupitelský úřad v Káhiře, pod který Súdán spadá, situaci sleduje a je v průběžném kontaktu s partnery z ostatních zemí EU. V tuto chvíli ale české velvyslanectví nemá informace o tom, že by v nejbližších hodinách bylo možné evakuaci provést,“ uvedla dnes Wernerová.
Súdánská armáda přitom dopoledne oznámila, že generál Burhán, který je de facto vládcem Súdánu, dnes hovořil s představiteli různých zemí, a dodala, že Spojené státy, Británie, Francie a Čína budou evakuovat diplomaty a další občany z Chartúmu „v nejbližších hodinách“. Burhán se zavázal, že evakuaci "usnadní a zaručí" a poskytne těmto zemím „nezbytnou podporu k jejímu zajištění“. Do sobotního večera se ale nepodařilo podle dostupných informací evakuovat žádné občany západních zemí.
Prohlášení Burhán učinil poté, co jeho rival, šéf RSF Dagalo, slíbil po telefonátu s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, že částečně otevře letiště pro evakuaci. Hlavní súdánské mezinárodní letiště bylo uzavřeno, a zahraniční země proto nařídily svým občanům, aby se jednoduše ukryli na místě, dokud se nevyřeší evakuační plány.
Zemi se snaží opustit i Súdánci. Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) do sousedního Čadu už uprchlo na 20 tisíc lidí.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,250 | 24,370 |