Boj o rozpočet EU do roku 2020 vrcholí, rozhodne summit?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

V Bruselu dnes začíná summit, na němž se šéfové států či vlád zemí Evropské unie pokusí dohodnout na dlouhodobém rozpočtu EU na roky 2014 až 2020. Očekávají se tvrdá a dost možná i zdlouhavá jednání. To je však pochopitelné, neboť jde o zhruba jeden bilion eur a o to, kolik z něj která země pro dané sedmileté období získá. 

Od řady diplomatů i politiků zaznívají obavy, zda je vůbec vzhledem k velmi rozdílným pozicím států možné, aby se unie na této vrcholné schůzce mohla dohodnout. 

"To je dobrá otázka. Myslím si, že v tuto chvíli to nikdo neví," řekl k tomu český premiér Petr Nečas. "Je lepší být příjemně překvapeným pesimistou, než zklamaným optimistou. Takže pro jistotu je nezbytné počítat i s dalším summitem, který by se konal v prvním čtvrtletí příštího roku," řekl ve středu večer novinářům. 

Nečase i další vedoucí evropské politiky předtím, než summit večer začne, čeká řada bilaterálních jednání, mimo jiné se šéfem Evropské komise Josém Barrosem, s unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem i s dalšími premiéry či prezidenty. Obecně se hovoří o tom, že jednání na summitu budou ostrá. 

"Já si nejsem vědom, že by se chystaly nějaké brutální diplomatické metody. Já jsem přesvědčený, že nalezení shody mezi 27 zeměmi vyžaduje spíše schopnost kompromisu a konsenzu než nějakého brutálního tlaku. Ten v tomto případě může být velmi kontraproduktivní," řekl Nečas.

Tagy: EU rozpočet summit

Zdroje: ČTK