Berezovského záhadná smrt vzrušuje média i veřejnost. Vražda na objednávku?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Záhadná sobotní smrt někdejšího nejbohatšího Rusa a "šedé eminence Kremlu", ruského oligarchy Borise Berezovského (67) v britském exilu, je v centru pozornosti ruských i britských médií. Oligarchovi přátelé hovoří o třech možných verzích: infarktu, sebevraždě i vraždě, třebaže britská policie podle detektiva Kevina Browna nenalezla důvody, aby z úmrtí podezírala nějakou "třetí stranu".

Vyšetřování je ale teprve na začátku; dnes mají úřady oznámit výsledky pitvy. "Boris se udusil. Buď to udělal sám, anebo s něčí pomocí. Ale nevěřím, že to byla sebevražda," řekl listu The Guardian oligarchův přítel Nikolaj Gluškov, který se od Berezovského bývalé manželky dozvěděl, že u těla zesnulého ležela hedvábná šála. 

Jiní Berezovského přátelé však hypotézu o vraždě odmítají a nevylučují, že milionář mohl sám ukončit svůj život kvůli depresi po prohře v soudním sporu s dalším ruským oligarchou Romanem Abramovičem o pět miliard dolarů. "Mohl utrpět mrtvici, infarkt a je i naprosto možné, že spáchal sebevraždu," řekl listu The Telegraph další oligarchův kamarád Jurij Dubov. Ale Berezovskij podle listu Daily Telegraph nezanechal dopis na rozloučenou, jak obvykle sebevrazi dělávají. 

Sama policie se zdržuje vyjádření k tvrzením a hypotézám tisku. Podle detektiva Browna nemá valný smysl spekulovat o příčinách úmrtí před provedením pitvy. 

Chtěl zpět do Ruska

Ruská média pozornost upírají spíše k oligarchově "pokání" v dopise prezidentovi Vladimiru Putinovi, v němž nepřítel Kremlu prý prosil o odpuštění a svolení vrátit se do vlasti. 

"Hrozně se mu chtělo vrátit se do Ruska, byl k tomu ochoten za jakýchkoliv podmínek," řekl předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij, který se s Berezovským sešel počátkem ledna. Oligarcha prý sliboval "udělat vše, co mu Moskva a Kreml nařídí", tedy i uzavřít aféru s otrávením svého spolupracovníka, zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ale současně Berezovskij pochyboval, že mu bude odpuštěno - Putinovi psal už k jeho říjnovým narozeninám - a zdál se být ve velice skleslé náladě. 

Pokud nakonec dojde k tomu, že Berezovskij bude pochován ve vlasti, "bude to nepochybně velké symbolické vítězství Kremlu", usoudila rozhlasová stanice Kommersant FM. Takový pohřeb by však byl možný jen na přání pozůstalých a ti se až dosud na Kreml neobrátili.

Tagy: Rusko Londýn úkladná vražda tajní agenti

Zdroje: ČTK