Bém k tunelu Blanka: Smlouvu s Metrostavem můžeme vypovědět

- Aktuality autor: red

Hlavní město má podle primátora Pavla Béma (ODS) některé právní analýzy, z kterých vyplývá, že může vypovědět smlouvu se společností Metrostav.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Pavel Bém to v pátek řekl Rádiu Česko.

Kompletní analýzy chce mít Praha do 31. července. Metrostav pro Prahu staví tunelový komplex Blanka, jehož část se v noci na úterý v Praze 6 propadla.

"Pro garanci bezpečnosti stavby jsme připraveni jít na hranu zákona, i za cenu soudních sporů při handrkování o tom, zda výpověď je, či není platná," řekl rádiu Bém. Podle dostupných stanovisek prý má Bém velkou jistotu, že v souvislosti s propadem tunelu může Praha smlouvu vypovědět.

Podle Béma v Česku působí i další společnosti, které umí tunely razit, a které by tudíž mohly stavbu dokončit. Právníci, které Bém pověřil, se mají zaměřit také na možné uplatnění sankcí vůči Metrostavu.

Vedení Prahy se seznámilo se zprávou společnosti Metrostav o tom, co se v místě propadu dělo. Bém ale zprávu označil za nedostatečnou a nařídil Metrostavu, aby dokument dopracoval. Materiálem se bude Praha znovu zabývat v úterý.

Rozestavěný tunel Blanka se propadl v noci na úterý v zahradě budovy ministerstva kultury. Na místě vznikl kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů. Podle Dušana Havla z báňského úřadu mohou být příčinou nesoulad projektové a provozní dokumentace nebo "technologická nekázeň".

Vyšetřování bude trvat asi dva měsíce. Komplexní zprávu, která bude zahrnovat závěry šetření, přijatá opatření, informace o novém geologickém průzkumu, přepracované provozní dokumentaci a změně technologického postupu, chce mít rada na stole do 31. srpna.

"Dále bude zpracována nezávislá analýza dosavadního postupu prací, prověřeny dosud provedené geologické průzkumy a provedena kontrola funkčnosti geotechnického monitoringu," uvedl radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Dělníci nyní vzniklý kráter zpevňují. Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka bude plomba, která zajišťuje místo propadu, dokončena dnes nebo v sobotu. Do místa bylo údajně navezeno už asi 1700 kubíků betonu. "Měření nyní ukazují nulový pohyb," uvedl Polák.

Podle informací ředitele Geologického ústavu Akademie věd Václava Cílka byly před propadem na stavbě tunelu Blanka tři dozory. Na každé stavbě je navíc jakýsi stavební deník, do kterého stavební dozor zapíše nedostatky a stavbyvedoucí je řeší.

Cílek v rozhovoru pro Právo uvedl, že měl v rukou kopie některých těchto zpráv, v nichž se "jasně upozorňovalo na nebezpečí z nepevného nadloží a ve kterých si dozor stěžoval, že na jeho připomínky není brán zřetel". Báňský úřad další ražbu úseku Brusnice zakázal až do té doby, dokud nebude vypracován nový geologický průzkum a přepracována dokumentace k této části stavby.

Kvůli propadu podal Bém i ředitel pražského magistrátu Martin Trnka trestní oznámení na neznámého pachatele pro možné spáchání trestného činu obecního ohrožení z nedbalosti. Trestní oznámení chce příští týden podat také ekologické sdružení Arnika. Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.

Zdroje: ČTK