RB OSN odsoudila útok na jihokorejskou loď

- Aktuality autor: red

Rada bezpečnosti OSN v pátek odsoudila březnový útok vedoucí k potopení jihokorejské hlídkové fregaty Čchonan, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků.

V rezoluci, jejíž návrh ve čtvrtek předložily Spojené státy, však jako ústupek Číně není výslovně zmíněna Severní Korea; její ponorka je přitom z útoku na jihokorejské plavidlo důvodně podezřelá. 

Rezoluci podle agentury Reuters schválilo všech 15 členů Rady bezpečnosti, která v ní vyjádřila hluboké znepokojení nad zjištěními, k nimž dospěl vyšetřovatelský tým v čele s Jižní Koreou. Podle něj je za potopení lodi zodpovědná Severní Korea, ovšem uvádí také, že Pchjongjang odpovědnost odmítá. 

Americký kompromisní návrh už v předstihu schválilo všech pět stálých členů Rady bezpečnosti včetně Číny, která severokorejský režim obvykle nejvíce bere pod ochranu. Vynechání zmínky o KLDR bylo pro Peking podmínkou kompromisu, aby rezoluce zachovala odsuzující formulaci o "útoku" a vyjádřila nad ním "hluboké znepokojení". 

Soul v červnu postoupil celou záležitost RB OSN a vyzval ji, aby přijala opatření, jež by zabránila případným "budoucím provokacím". Členové Rady bezpečnosti nové vyšetřování incidentu odmítli. Severokorejský režim veškerou odpovědnost odmítá a hrozí, že na případnou kritiku své role v případu bude reagovat vojensky. 

Severní Korea nicméně nyní navrhuje uspořádání pracovních rozhovorů na úrovni plukovníků armád KLDR a Spojených států. Měly by se uskutečnit příští úterý v Pchanmundžomu a měly by připravit jednání na úrovni generálů. 

S návrhem na uspořádání rozhovorů na generálské úrovni přitom už v červnu přišlo velení OSN vedené Američany, jež dohlíží na příměří po korejské válce (1950-53). Předmětem jednání mělo být potopení jihokorejské fregaty. 

Pchjongjang ale nabídku zamítl a vyzval Washington, aby se nepletl do mezikorejských záležitostí ve jménu OSN. Dnes však obrátil s tím, že jeho "návrh je projevem neochvějné vůle armády a lidu (KLDR) prokázat pravdu v případu 'Čchonan' objektivním, vědeckým a čestným způsobem," citovala severokorejská agentura KCNA z armádního prohlášení zaslaného americkému velení v Soulu. 

Podle KCNA Severní Korea přišla s návrhem proto, že Jižní Korea zavrhla její výzvy k přímým mezikorejským vojenským jednáním. USA mají v Jižní Koreji rozmístěno 28500 vojáků.

Zdroje: ČTK