Belgii zachvátily protivládní protesty. Do ulic vyšlo 100 tisíc lidí

- Aktuality autor: str

Bruselské ulice ve čtvrtek zaplnily desítky tisíc rozezlených Belgičanů. Protest proti proti nespravedlivé politice nové pravicové vlády přilákal přes 100 tisíc lidí. 

V Bruselu vyšlo do ulic nejméně 100 000 lidí

V Bruselu vyšlo do ulic nejméně 100 000 lidí,zdroj: Profimedia.cz

Ačkoli se hlavní průvod obešel bez incidentů, u nádraží Midi se strhly potyčky mezi stovkami přístavních dělníků a policí, která proti demonstrantům nasadila slzný plyn a vodní děla. Střety si tak nakonec vyžádaly nejméně 14 zraněných. Demonstranti rovněž převrhli jeden automobil, zapálili motocykl a házeli po policistech dlažební kostky. 

Belgičany pobouřily hospodářské a sociální reformy nové vlády. Kromě demonstrace se také stávkovalo napříč celou zemí v řadě průmyslových podniků, ve školách a státních institucích. 

Podle organizátorů protestů se do Bruselu sjelo až 130 000 nespokojených lidí. Odbory akci označily za "historickou" mobilizaci. Představitelka tamních socialistů Laurette Onkelinxová označila vládní kroky za nespravedlivé.

"Velké podniky se na solidaritě nepodílejí. Naopak se mají snižovat platy, snižovat důchody a brát ze sociálního zabezpečení," řekla politička.

Protivládní aktivisté chystají v příštích týdnech další akce. Odbory zase plánují na 15. prosince generální stávku v celém království. Nepokoje jsou první zatěžkávající zkouškou pro novou pravicovou vládu, kterou od října vede teprve 38letý frankofonní liberál Charles Michel.

Tagy: Belgie společnost a veřejné mínění protivládní protesty belgická politka

Zdroje: ČTK