Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Belgické jeptišky se inspirovaly kolegy, začaly vařit pivo

Belgické jeptišky se inspirovaly kolegy, začaly vařit pivo
Belgické řádové sestry k výrobě piva využívají i bylinky vypěstované na zahradě kláštera. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Jeptišky z kláštera v belgické vísce Maredret se nebojí vstoupit do oblasti, která byla dlouhá staletí doménou jejich mužských protějšků. Rozhodly se spojit se skládky a začít vařit vlastní pivo. Z jeho prodeje chtějí získat peníze na opravu kláštera.

Dvacetičlenná ženská benediktinská komunita, jejíž tradice sahá do roku 1893, se před pěti lety rozhodla, že se spojí se sládky, aby začali vařit pivo odrážející historii a hodnoty kláštera. 

Po téměř třech letech spolupráce s rodinným pivovarem John Martin šlo letos v létě do prodeje pivo jantarové barvy nazvané Maredret Altus, při jehož výrobě se používá hřebíček a kuličky jalovce. Druhým produktem je Maredret Triplus, což je světlé pivo typu blond s koriandrem a šalvějí.

„Jsou dobrá pro zdraví, pomáhají trávení,“ vychvaluje piva sestra Gertruda. „Všem sestrám pivo chutná, vždyť jsme v Belgii,“ dodává. O nedělích si každá z nich vychutnává jednu láhev.

Byliny z klášterní zahrady

Jde o piva, při jejichž výrobě se používá pšenice špalda, o které se ve svých textech z 11. století zmiňuje už svatá Hildegarda z Bingenu, zakladatelka a představená benediktinského kláštera v Německu. Jejími spisy o léčitelství se sestry z Maredret inspirovaly a v receptuře použily byliny, které běžně rostou v jejich zahradě.

Pod hlavičkou kláštera Maredret se v současnosti vyrábí 300 tisíc lahví piva ročně, v příštích letech pivovar John Martin počítá se zvýšením produkce až na tři miliony lahví za rok. Kromě Belgie se tato piva nyní prodávají v Itálii a ve Španělsku.

Klášterní piva jsou v Belgii běžnou věcí, ale doposud šlo o spolupráci sládků s mužskými řády. Klášter Maredret leží nedaleko mužského benediktinského kláštera Maredsous, pro který pivo vaří pivovar Duvel Moortgat. Sestra Gertruda ujišťuje, že moky z jejího kláštera si s pivy z Maredsous nekonkurují, podle ní se doplňují.

Zdroje: