Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Během včerejších protivládních protestů došlo k napadení reportéra ČT

Během včerejších protivládních protestů došlo k napadení reportéra ČT
zdroj: Mediafax

V 17:00 byly na náměstích velkých českých měst zahájeny organizované akce. Na Václavském náměstí v Praze se krátce po plánovaném začátku sešly dva až tři tisíce nespokojených lidí s transparenty. Po sedmé hodině se dav vydal k budově České televize. Ochranka nedokázala zabránit napadení redaktora, který před budovou o akci stručně informoval.

Na Václavské náměstí dorazili také slovenští demonstranti, kteří se v minulých dnech angažovali v protestech kvůli kauze Gorila. Z davu vykukovaly transparenty „Pryč s kmotry a mafií“ nebo „Okamžitý odchod prezidenta“.

K davu promlouval téměř hodinu Islanďan Hördur Torfason, který spoluorganizoval revoluci v zemi s nejstarší Ústavou na světě. Na místě zní písničky Karla Kryla, dostavil se i zpěvák Ziggi Horváth. Mladší lidé si lepí na oblečení placky s nápisem „Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi“.

Mezi demonstranty byla také skupinka mentálně postižených lidí. Tu podle informací redakce začali natáčet a fotit neoznačení novináři ve snaze zesměšnit ji a vydávat ji jako ilustrační průřez " běžných demonstrantů". Postižených se zastali jiní demonstranti a došlo ke krátké slovní přestřelce.