Bavorsko si otevřelo v Praze zastoupení. Vztahy s Českem se mění

- Magazín autor: var

Ve čtvrtek bylo otevřeno oficiální zastoupení Bavorska v České republice. Akce v Praze se zúčastnili předsedové vlád obou zemí Horst Seehofer a Bohuslav Sobotka. Premiér Seehofer hovořil o společném zasedání vlád.

Bavorský premiér a předseda CSU Horst Seehofer

Bavorský premiér a předseda CSU Horst Seehofer,zdroj: Profimedia.cz

 Bavorský premiér Horst Seehofer si umí představit společné zasedání české a bavorské vlády, v nejbližší budoucnosti se ale podle něj neuskuteční. 

"Z mé strany si to umím představit. Budu s ním (Sobotkou) o tom jednat," uvedl Seehofer. "Ale nebude to hned. Všechno musí jít krok za krokem," dodal premiér největší německé spolkové země, který dnes pozval Sobotku do Mnichova. "Nevylučuji, že při své návštěvě Bavorska v první pololetí příštího roku přizvu i některé české členy vlády," řekl k tomu Sobotka. "Nicméně nebude to ten klasický formát společné zasedání vlád," dodal. 

Otevření bavorského zastoupení v Česku označili oba premiéři za historický okamžik. Naráželi tak na skutečnost, že ještě před pár lety byly politické vztahy mezi Českem a Bavorskem kvůli odlišnému pohledu na poválečné dějiny a vysídlení sudetských Němců na bodu mrazu.

O průlom se postaral právě Seehofer první oficiální návštěvou bavorského premiéra v Praze v roce 2010. 

Horst Seehofer, bývalý spolkový ministr zdravotnictví v Kohlových vládách, je hvězdou současné německé pravicové politiky. V čele Bavorska a konzervativní CSU stojí od roku 2008. Každou návštěvou se blížíme k normalitě," dodal Seehofer, který je na své čtvrté návštěvě Česka.

Mnichov si od svého zastoupení v Praze slibuje prohloubení vztahů mezi oběma zeměmi, zintenzivnění ekonomických kontaktů a kontaktů s českou společností. Cílem úřadu bude také propagovat Bavorsko v Česku. "Je to výkladní skříň Bavorska otevřená pro všechny," poznamenal Seehofer.

Tagy: Německo Česko Praha diplomacie csu Bavorsko Sobotkova vláda

Zdroje: ČTK,Vlastní