Dnes je středa 25. května 2022., Svátek má Viola
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Bárta zastavil drahám dluhopisy, těm je to jedno

Bárta zastavil drahám dluhopisy, těm je to jedno
zdroj: tisková zpráva

České dráhy si plánovaly vydání dluhopisů za sedm a půl miliardy korun, za které chtěly nakoupit nové vlaky. Hned první den po svém nástupu ale ministr dopravy Bárta tento krok zpochybnil, informuje MF DNES.

Státem vlastněné České dráhy se chystaly vydat dluhopisy v hodnotě 300 milionů eur (přes 7,5 miliardy korun) a výnos z nich využít na nákup nových vlaků. „Do doby, než se detailněji seznámím s možnostmi financování drah, jsem požádal o jejich pozastavení. Lze se totiž domnívat, že státní obligace by byly levnější než samotné dluhopisy drah," rozhodl hned první den v úřadu nový ministr dopravy Vít Bárta.

Podle šéfa resortu sice může dopravce pokračovat v přípravě dluhopisů, nesmí ovšem dělat „nezvratné kroky". Vydání dluhopisů už schválila letos v květnu dozorčí rada drah a také jejich řídicí výbor. Proti vydání dluhopisů se už dříve postavilo ministerstvo financí. To však nemůže tento proces nijak ovlivnit. „Potřebujeme čas pro toto zásadní koncepční rozhodnutí," vysvětlil pro MF DNES důvod svého počínání Bárta.

Celý článek na ParlamentniListy.cz