Bambini di Praga definitivně končí, sbor doplatil na aféru Kulínský

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Známý pěvecký sbor Bambini di Praga končí po téměř čtyřiceti letech svou činnost. Vedení sboru o tom informovalo na svých webových stránkách. Sbor poškodila aféra jeho bývalého sbormistra Bohumila Kulínského, který byl odsouzen za zneužívání nezletilých členek souboru.

Poslední koncert se koná v úterý večer v pražské Městské knihovně. 

Novináři nám odlákali "dorost"

"Sbor byl strašně poškozený. Částečně za to mohou i novináři, že neexistuje. Neměli jsme žádné 'přijímačky', a když není dorost, tak nemůže být členstvo," řekla sbormistryně Blanka Kulínská. Média podle ní vůbec nepochopila pocit nespravedlnosti a nevcítila se do situace. 

Kulínský podmínečně propuštěn

Kulínský na zájezdech a soustředěních sboru osahával devatenáct svých mladých svěřenkyň na intimních partiích, přičemž se šesti z nich také souložil. Osmi z dívek v době zneužití ještě nebylo 15 let. Kulínský svou vinu vždy popíral, soud mu ale udělil trest 5,5 roku odnětí svobody. Bývalý sbormistr byl minulý týden podmíněně propuštěn z vězení. 

Slavný pěvecký sbor Bambini di Praga založili v roce 1973 Kulínského rodiče Blanka a Bohumil. Těleso navázalo na poválečná Kulínčata - Dětský pěvecký sbor Československého rozhlasu. Kulínský junior, který vystudoval dirigování na brněnské JAMU, se ujal hlavního oddělení souboru už ve svých 18 letech. 

Hudební odborníci se už před několika lety shodli, že slavný sbor Kulínského aféra nenávratně poškodila.

Tagy: konec

Zdroje: ČTK