Nástupkyní Strausse-Kahna v čele MMF je jeho krajanka Lagardeová

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu ve středu podle očekávání zvolila francouzskou ministryni financí Christine Lagardeovou výkonnou ředitelkou. Ta se tak stala první ženou v čele fondu od jeho vzniku po druhé světové válce.

Lagardeová nastoupí do funkce 5. července na pětileté funkční období, informoval MMF po rozhodnutí rady. 

Podstatná byla podpora mimoevropských velmocí

Vítězství Lagardeové bylo jisté, když jí v posledních dnech vyjádřily podporu Čína, Rusko a Brazílie a tento výsledek zpečetila v úterý podpora Spojených států. Rozhodnutí výkonné rady fondu přišlo jen několik hodin po souhlasném vyjádření amerického ministra financí Timothyho Geithnera. 

Konkurentem Lagardeové byl guvernér mexické centrální banky Agustín Carstens. Toho podporovala jen většina Latinské Ameriky, Kanada a Austrálie. 

Vyšetřování Lagardeové

Lagardeová nastoupí do čela klíčové globální finanční instituce v době, kdy Evropou otřásá dluhová krize, rozvojové země chtějí výrazně větší slovo v rozhodování MMF a pověst instituce podkopal skandál dosavadního šéfa.

Nejvyšší funkce ve fondu se uvolnila v květnu poté, co byl nucen rezignovat Dominique Strauss-Kahn po svém obvinění z pokusu o znásilnění pokojské v jednom newyorském hotelu. 

Několik členů výkonného výboru vyjádřilo znepokojení kvůli nedokončenému vyšetřování Lagardeové ohledně její role v arbitráži z roku 2008, která rozhodla ve prospěch francouzského podnikatele a přítele současného prezidenta Nicolase Sarkozyho. Francouzský soud by měl rozhodovat o této záležitosti 8. července.

Tagy: sefka MMF lagardeova

Zdroje: ČTK