Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Babiš žádá EU o pomoc pro jižní Moravu, peníze mají jít ze společného fondu solidarity

Babiš žádá EU o pomoc pro jižní Moravu, peníze mají jít ze společného fondu solidarity
Bouřka poničila domy, auta i zeleň, odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou a také domov seniorů | zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Český premiér Andrej Babiš dnes během summitu v Bruselu požádal šéfy institucí Evropské unie o pomoc pro jihomoravskou oblast zasaženou ničivými bouřemi a tornádem.

Babiš o tom informoval na twitteru. Česko může získat pomoc z unijního fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom.

Na následky bouře s kroupami a tornádem, která v noci na dnešek zasáhla zejména Břeclavsko a Hodonínsko, zemřelo nejméně pět lidí. V nemocnicích ošetřili zatím přes 150 zraněných, živel způsobil i velké materiální škody.

„Pokud takový fond existuje, tak toho musíme využít, protože ty škody jsou ve stovkách milionů,“ řekl dnes novinářům v Bruselu Babiš. Krátce poté napsal, že se obrátil na předsedu Evropské rady Charlese Michela a šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou se žádostí o pomoc.

Z unijního fondu loni získalo stovky milion eur Chorvatsko na odstranění následků zemětřesení, peníze dostalo i záplavami zasažené Polsko.

Zdroje: