Babiš tři křesla pro ANO a ČSSD v čele Sněmovny nechce

- Aktuality autor: Danica Klein

Předseda ANO Andrej Babiš nepovažuje za správný návrh, že by ANO s ČSSD mohly obsadit tři pozice ve vedení Sněmovny. Podle Babiše by měla být křesla ve vedení dolní komory rozdělena poměrně. O návrhu ve středu mluvili zástupci ČSSD. Podle nich by ta strana, která nezíská post předsedy, mohla mít dva místopředsedy. 

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

"Já si nemyslím, že je to správná varianta. Říkali jsme, že to bude poměrově," sdělil ČTK Babiš. O tom, kdo získá pozici šéfa Sněmovny, by měli zástupci ANO a ČSSD diskutovat na sobotním setkání vyjednávacích týmů. ANO by na postu rádo vidělo svoji místopředsedkyni Věru Jourovou, ČSSD pak zřejmě Lubomíra Zaorálka nebo Jana Hamáčka. "Určitě to musíme dořešit, máme tam stále rozpor," uvedl Babiš

Sobotka ve čtvrtek uvedl, že zatím nebylo dosaženo dohody, ale vzhledem k tomu, že si místopředsednickou pozici nárokují i strany, které "mají výrazně méně poslanců než ANO nebo sociální demokracie, tak bychom pokládali za rozumné, aby ta z těch dvou nejsilnějších stran, která nebude mít předsedu Sněmovny, měla ve vedení Sněmovny dva své zástupce". 

Sněmovna by mohla mít čtyři nebo pět místopředsedů. Pokud se na koalici dohodnou sociální demokraté s ANO a lidovci, jedno křeslo by rádi obsadili právě zástupci KDU-ČSL. 

Babiš tvrdí, že o žádných dalších personáliích strany zatím nejednají. Diskuse se podle něj vede především o programu. Možní koaliční partneři se stále neshodnou především na daních. 

Kromě vyjednávání o koalici se Babiš v minulých dnech sešel s některými ministry vlády v demisi, například s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. "Informoval mě o zákonech, které bude předkládat. Propojil jsem ho s našimi experty," řekl Babiš. S ministrem financí Janem Fischerem zase miliardář jednal o návrhu rozpočtu na příští rok. Spekulace o tom, že

Tagy: ČSSD poslanecká sněmovna ANO 2011

Zdroje: ČTK